E-ticaret’e Başlamak için Bilmeniz Gereken Herşey

E-ticaret, internet ve ticaret dünyası için aslında hiç de yeni bir kavram değil. Fakat internet ve teknoloji dünyasının nimetleri her ne kadar e-ticaret’i erişebilir kılsa da konu ticaret olunca devreye ödeme, güvenlik ve bir çok yasal prosüdür giriyor. Bu karmaşık iş akışında tam bir rehber olmak için, bir e-ticaret sitesi kurmaktan, sanal dükkanınızın faaliyete geçirene kadar bilmeniz gereken herşeyi açıklıyoruz.

Eğer zaten bir ticaret erbabıysanız, bilmeniz gereken tek şey mevcut faaliyetleriniz önemli değerler ile internet ortamına taşıyabileceğinizdir.

Mevcut mal ve hizmet satışını internet ortamında mevcut ve potansiyel müşteri adaylarınıza sunabilir ve siz aktif olarak iş başında değilken bile bir satış gerçekleştirebilirsiniz. Öte yandan ticaretle daha önce hiçbir ilişkisiniz olmayabilir, sorun değil; tüm ticari girişimcilik planlarınızı E-ticaret sistemleriyle hayata geçirebilir, binlerce ürünü veya hizmeti mağaza açmak, stok tutmak gibi can sıkıcı giderler olmadan milyonlarca insana arz edebilirsiniz.

NEREDEN BAŞLAMALI?

E-ticaret dünyasına girmeden önce bilmeniz gereken bazı detaylar bu yolda işinizi ciddi ölçüde kolaylaştıracak ve tartışılmaz şekilde zaman kazanacaktır. Şimdi en hızlı ve sorunsuz şekilde E-ticaret’e atılmanın yol haritasına geçelim.Elbette ki ilk adım öncelikle ne iş yapacağınıza karar vermek, ürünleri tedarik etmek, anlaşmaları yapmak ve tabii ki bir şirket kurmak gibi genel ticaret gereklilikleriyle başlıyor. Fakat işin E-ticaret’e düşen kısmı bunlardan sonra başladığı için, bizim ilk adımımız bir e-ticaret sistemi kurmakla başlıyor. Bu aşamada önünüzde üç farklı alternatif var. Her birinin kendine göre avantajları ve dezavantajları mevcur. Dilerseniz kısaca bir e-ticaret sitesi kurmanın seçeneklerine bir göz atalım.1. Kendi e-ticaret sitenizi “yazdırmak”

Kendinize özel bir e-ticaret platformu yazdırmak / hazırlamak büyük yatırımları göze alan girişimcilerin ilk tercihi olmalıdır. Bu sayede tamamen size özel, mal ve gizmetleriniz için farklı niteliklere sahip ve güvenliğinden doğrudan sorumlu olduğunuz bir e-ticaret platformu sahibi olabilirsiniz. Fakat bu gibi bir yatırım sıradan e-ticaret uzmanlarından ciddi danışmanlık almanız gerekecektir, çünkü şu an aklınıza bile gelmeyen binlerce (abartı yok) detay, seçenek, kullanım şekli, menü yapısı vb. konusunda önemli kararlar vermek zorunda kalacaksınız.

Bu şekilde yola çıkacak olursanız, yüksek uygulama ve kodlama maliyetlerini, sürekli geliştirme süreçlerini ve maliyetlerini ve kullanıcı arabirimi, ürün özellikleri seçimi, hediye kuponları altyapısı, ödeme seçenekleri vb. yüzlerce detayı önceden kusursuz olarak belirlemek zorunda olduğunuzu hatırlatmakta fayda var.

Artıları

 • Tamamen size özel, nitelikli bir e-ticaret platformu.
 • Veriler sadece sizin tercih ettiğiniz sunucularda daha güvenli.
 • Kötü niyetli kişilerin sistemde bir güvenlik açığı keşfetmesi ve bunun duyurulma ihtimali, açık kaynaklı sistemlere göre daha düşük.

Eksileri

 • Çok yüksek maliyet
 • İleri derecede önceden belirlenmiş ihtiyaç analizleri gerekliliği
 • Sürekli ar-ge ve yatırım ihtiyacı

2. Ücretsiz e-ticaret yazılımlarını kullanmak

E-ticaret dünyasına yeni başlayanların sık tercih ettiği yollardan biri de ücretsiz ve açık kaynak kodlu e-ticaret sistemlerini kullanmaktır. Bu e-ticaret platformları o kadar gelişmiştir ki buhün birebir benzerlerini ücret karşılığı yazdırmanız çok çok yüksek maliyetler ve tahammülü zor zamana ihtiyaç duymaktadır. Bu gibi ücretsiz e-ticaret platformlarını kullanmanın bir diğer önemli özelliği ise tüm dünyanın kullanıcılar ve yazılım geliştiricilerinin ortak fikirleriyle sürekli olarak gelişen bir yapıya sahip olmasıdır. Bugün ücretsiz hazır bir e-ticaret sistemi kullanmaya başladığınızda yönetim paneline girdiğiniz anda daha önce aklınıza dahi gelmemiş onlarca araç ve özellik sizi bekliyor olacak. Üstelik yığınla ücret ödeyerek elde edeceğiniz eklentiler bu gibi platformlar için ya ücretsiz olarak dağıtılıyor ya da gerçekten çok cuzi fiyatlarla satılıyor.

Artıları

 • Tamamen ücretsiz
 • Kullanıcıların ihtiyaçlarına göre sürekli gelişen yapı
 • Yayıgın eklenti desteği
 • Heryerden erişebililen “kullanıcı” desteği
 • Ücretli bir eklenti yazdırmak istediğinizde binlerce yazılım geliştiricinin sizin için çalışabilecek olması

Eksileri

 • Açık kaynak kodlu olmasından dolayı, sistemdeki bir açık kötü niyetli kişiler tarafından hızla yayılıyor. Güvenlik prosüdürlerini ve yamalarını iyi takip etmek gerekiyor.
 • Yaygın bilinmeleri sebebiyle prestij sorunu olabiliyor. Fakat artık dünyanın en önde gelen firmaları dahi bu sistemleri kullanıyor.

3. Ücretli e-ticaret yazılımları kullanmak

Hazır ve ücretli olan e-ticaret platformlarının da iki seçeneğiniz var. Yukarıda belirttiğimiz gibi ücretsiz olan bir sistemin ücretli bir sürümünü satın alabilir ve böylece önemli eklentiler ile birlikte ileride çok ihtiyacınız olacak teknik desteğe de sahip olabilirsiniz.

Bir diğer seçenek ise ortak kullanım imkanı sağlayan e-ticaret sistemleri. Ülkemizde ve dünyada yıllardır kullanılan bu sistemde “kiralama” mantığıyla bir e-ticaret sistemi sahibi olabiliyorsunuz.

Bir çok firma tıpkı bir web hosting hizmeti alır gibi anında e-ticaret sistemi almanıza imkan tanıyor. Tüm veriler, bilgiler ve altyapı bu kurumun sunucularında barınıyor. Size ise ürünlerinizi eklemek ve arabirimi özelleştirmek kalıyor.

Ortak kullanımlı bu ücretli sistemler, üzerinizden gerçekten önemli ölçüde yük alıyor. Çünkü tedarikçi entegrasyonları ve ödeme seçenekleri gibi önemli bileşenler servis sağlayıcı tarafından hazırlanıp otomatik olarak kullanıma sunuluyor.

Artıları

 • Yerel ve müşterek ihtiyaçlara göre önceden hazırlanmış altyapı
 • Teknik destek
 • Yüksek oranda teknik bilgi gerekmiyor
 • Tedarikçi ve ödeme sistemleri entegrasyonları
 • Hosting için ayır bir uğraş gerekmiyor.

Eksileri

 • Birbirine çok fazla benzeyen web siteleri
 • Gelişime çok açık değil. Kendinize özel bir eklenti ya da özellik geliştirip sisteme entegre ettirmek oldukça zor.
 • Sürekli ödeme yapmak (kiralamak)
SIRADA NELER VAR

E-ticaret sisteminizi kurduktan sonra işin ticari ve yasal kısmı gündeme geliyor. Şimdi işinizi oldukça hızlandıracak ve kolaylaştıracak, mutlaka bilmeniz gereken ipuçlarını vermenin zamanı geldi.

ALAN ADI BİLGİLERİNE DİKKAT!

E-ticaret için kullanacağınız alan adınızız kimlik bilgilerinin tam doğru ve eksiksiz olduğundan emin olun. Alan adı alırken kesinlikle uydurma bilgiler vermeyin. Aksi halde bilinçli kullanıcıların size haklı şüpheyle yaklaşması bir yana, bankalardan sana pos almanız “kalıcı” bir şekilde hayal olarak anılarınızda yer edebilir. Bu sebeple alan adı bilgilerinizde, şirketiniz ünvanı, adres ve telefon bilgilerini mutlaka eksiksiz ve tam doğru olarak yazın. Bunun faydasını ileriki ipuçlarında daha iyi anlayacaksınız.

ÖDEME SİSTEMLERİ

E-ticaret dünyasında genelde dört farklı ödeme seçeneği kullanılır. Bunlar; Sanal Pos, banka havalesi, ortak ödeme sistemleri ve kapıda ödeme seçeneğidir. Şimdi bu dört ödeme seçeneği ve prosüdürlerine yakından bakalım.

SANAL POS

Sanal Pos başvurusu yapmadan önce bu şartları mutlaka yerine getirmiş olun;

 • SSL Sertifikası alınmış ve kurulmuş olmalı
 • Alan adı bilgileriniz tam ve eksiksiz olmalı
 • Siteniz aktif, ürün ve fiyat bilgileri girilmiş ve gezilebilir durumda olmalı
 • Banka yetkililerinin test etmesi için önceden tanımlanmış bir üyelik hazır durumda olmalı. Banka sizden hazır bir üyelik bilgisi isteyecek ve kayıtlı bir müşteri gibi sitenizde alışveriş yapacaktır.

Eğer bu çok önemli bileşenler hazırsa sanal pos’unuzu almak için başvurabilirsiniz. Sorunsuz bir şekilde sanal pos’unuzu alırsanız, geriye bu pos sistemini e-ticaret yazılım üreticisinden ya da bir yazılımcıdan destek almanız gerekebilir. Bu arada bir çok popüler e-ticaret yazılımında, sanal pos entegrasyonlarının ücret karşılığı hazır olarak satılıp sisteminize kurulduğunu da belirtelim.

BANKA HAVALESİ

Her ne kadar internet ortamındaki güvenlik prosüdür ve önemleri gelişmeyi sürdürse de halen internet ortamının yüzde yüz güvenli olduğunu söylemek zor. Durum böyle olunca milyonlarca kişi internet üzerinden kredi kartı kullanmak istemeyebilir. İşte bu durumda, ödeme seçenekleriniz arasında basitçe “Banka Havalesi” seçeneğini eklemeniz faydalı olacaktır.

ORTAK ÖDEME SİSTEMLERİ VE ÖDEME ARACILARI

Bir diğer ödeme seçeneği ise aracı ödeme kurumlarından faydalanmaktır. PayPal gibi bir ödeme aracınızdan alacağınız “kurumsal” bir hesap ile ödemelerinizi PayPal aracılığıyla almanız mümkün hale gelebilir. Bunun en büyük avantajı, sanal pos alamayan ya da entegrasonu sağlayamayan e-ticaret girişimcilerinin kredi kartı ile demene almasını sağlamasıdır.

Öte yandan bir çok kişi sadece PayPal ile paylaştığı kredi kartı bilgilerini diğer sitelere vermemek için ödemeleri öncelikli olarak PayPal ile yapmayı tercih etmektedir. Aracı ödeme kurumu seçerken en çok dikkat etmeniz gereken nokta ise işin hukuki boyutudur. Aksi halde bir ödeme başarıyla almış olsanız bile bunun muhasebeleştirmeniz imkansız hale gelebilir. Bu yüzden Türkiye’de yasal olarak temsilciği bulunan PayPal gibi bir kurum ile çalışmanız, ileride yasal sıkıntılar yaşamanıza da engel olacaktır.

KAPIDA ÖDEME

Adı üzerinde, alıcı siparişini verir ve siparişi eline ulaştığında ödemeyi yapar (nakit ya da kredi kartı ile). Bunun için kendi dağıtım ağınızı kurmanız ya da bir kargo şirketiyle bu şekilde anlaşmanız gerekecektir.

BİZE SORARSANIZ…

Yuarıda detaylıca anlattığımız gibi e-ticaret yolunda sayısız (ücret ve ücretsiz) alternatife sahipsiniz. Yola ücretsiz bir yazılımla çıkmak isterseniz, önerimiz kesinlikle Magento olacaktır. Tabii ki diğer ücretsiz seçenekleri de inceleyip, işlevsellik, genişleme olanağı, bilinirlik ve destek alabilme ihtimallerini göz önüne alıp kendi seçiminizi yapmanız yerinde bir karar olacaktır.

Magento dahil neredeyse tüm ücretsiz e-ticaret sistemleri beraberinde PayPal entegrasonu bile geliyor. Böylece sanal pos almasanız bile ya da henüz almayı düşünmüyorsanız bile anında kredi kartıyla ödeme kabul edecek duruma gelmeniz mümkün.

Ücresiz e-ticaret çözümleri
Magento – www.magentocommerce.com
Zen-Cart – www.zen-cart.com
Os-Commerce – www.oscommerce.com
Open Cart – www.opencart.com
Avactis –  www.avactis.com

Tabii ki her şartta genel bilgi güvenliği için sanal pos kullanmanız bile SSL sertifikasıyla “Secure” (güvenli) sayfalara sahip olanız hem sistem güvenliğniz, hem veri güvenliğiniz çin yerinde bir karar olacaktır. Üstelik bu durum müşteri adaylarınız için de bir güven teşkil edecektir. SSL çözümü için bir ekonomik çözümler sunan “RapidSSL“e bir göz atmanızı öneririz.

SSL Sertifikanızı alın SSL sertifikanızı alın E-ticaret’in olmazsa olmazlarından biri de SSL güvenlik sertifikalarıdır. Web siteniz üzerinden müşterinin girdiği bilgileri diğer taraf “şifreli” şekilde ulaşmasını sağlayan bu gevenlik anahtarları kesinlikle isteğe bağlı olmayıp, mutlaka olması gereken bileşenlerden biridir. İnternet ortamında SSL sertifikası sağlayan bir çok firma bulabilirsiniz. Eminiz ki aralarıdaki şaşkınlık uyandıran fiyat farklarını sizin de dikkatinizi çekecektir. Temelde SSL, SSL’dir ve aralarında teknik bir fark yoktur. (şifreleme algıritmalarındaki Bit değerleri dışında) Bir başka değişle 128-Bit bir SSL, 30 dolara da alabilirsiniz 300 dolara da alsanız tamamen aynıdır. Genelde bu fiyat farkları teknik destek ve “garanti” sigorta sebebiyle ortaya çıkar. Tercih sizin ama pahalısı iyi demek anlamına gelmiyor bizden söylemesi. Son olarak hemen yukarıda bahsettiğimiz gibi alan adı kimlik bilgileriniz, firma bilgilerinizle birebir aynı olmalı. Aksi halde önemli SSL sağlayıcıları size SSL vermeyi kibarca reddedeceklerdir.

Sitenizi barındırmak için Türkiye’de sunuculardan biriyle çalışanız hem hız hem de müdahale edilebilirlik açısından, biraz masraflı da olsa kesinlikle yerinde bir karar. Artık internet üzerinden ticaret yoluna çılmak için neler gerektiğinizi biliyorsunuz. Sonrası isabetli kararlara ve biraz araştırmaya kalıyor.

Erdem Pemerci / PCEXTRA