Girişimciler için Teknolojik Araçlar ve Girişimcileri Başarıya Götürecek Önemli 10 Araç

Girişimciler ne tip araçlarla projelerinde daha verimli olabilir, projelerini daha iyi tanıtabilir, daha iyi performanslar elde edebilir ? Bu sorunun cevabını ararken aklımıza gelen ve faydalı olacağını düşündüğümüz bir liste hazırladık.

Sunucu barındırma ve alan adı ile ilgili birçok girişimcinin kafasında birçok isim vardır. O nedenle zaten bildiğimiz sunucu barındırma ve alan adı firmalarından bahsetmedik.

Başlıklar ve liste uzayabilir, unuttuğumuz araçlar varsa da maliyet odaklı olmak şartı ile hangi aracı kullandığınızı ve size sağladığı faydayı da belirtebilirseniz diğer girişimciler için de kolaylık sağlayacaktır.

Proje Yönetimi

Basecamp: Fazla söze gerek yok sanırım, 37Signals firmasının bir ürünü ve en çok beğenilen yeni nesil proje yönetim araçlarının başında geliyor.

Teambox: Üç projeye kadar ücretsiz kullanabiliyorsunuz. E-Posta uyarıları ve basit arayüzü en büyük artısı.

Ortak Çalışma

Github: Kodunuzu depolamak, ortak kod yazmak için ideal. Taşeron firma ya da serbest çalışan yazılımcılarla çalışırken faydasını daha net görebilirsiniz.

Socialwok: Takım içi iletişim için güzel bir araç. Takımınız için facebook diye de düşünebilirsiniz.

99 Translations: Eğer global bir proje düşünüyorsanız bu site ve gönülllüler sayesinde sitenizi başka dillere de çevirtebilirsiniz.

Web Yönetimi

Google Analytics: Çok söze gerek yok sanırım, sitenizin, ziyaterçi, ziyaret tüm bilgilerini takip etmeniz için kullanmanız gereken en öncelikli araç.

Google Apps:   Kendi alan adınızla e-posta kullanımı için altyapı olarak Google Apps kullanabilirsiniz.

Google Web Yöneticisi Araçları: Sitenizin özellikle arama motorları tarafından daha rahat taranması için site haritası yükleyebileceğiniz bir araç.

Google AdWords Reklam Planlama: Buradan hedef kitle seçerek doğru kitleye doğru reklamı yapabilir ve performansınızı ölçebilirsiniz.

Chartbeat: Google Analytics’e rakip diğer bir site analiz aracı.

Crazy Egg: Sitenizin kullanılabilirliğini ölçmek isterseniz sitenizdeki tıklanma bölgelerini ısı haritası şeklinde gösteren bir araç.

Tanıtım

Crunchbase: Girişiminiz varsa buraya bilgilerini girebilir, yatırımcı ve diğer girişimcilerin görmesini ve takip etmesini sağlayabilirsiniz.

Venturebeat: Crunchbase ile benzer bir site. Girişiminizi buraya girerek başkalarının sizi daha rahat bulmasını sağlayabilirsiniz.

Sprouter: Girişiminizi buraya girerek sizinle benzer kişileri bulabilir, yatırımcıların size daha rahat ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

TheFunded: Girişimciler için birçok kaynağa ulaşabileceğiniz bir site.

KillerStartups: Girişiminiz hakkında bilgiler girebilir ve başkalarının girişiminiz ile ilgili değerlendirmelerini dinleyebilirsiniz.

YouNoodle: Girişiminizle ilgili çevrenizi genişletebileceğiniz bir site.

E-Posta

Sendloop: E-Posta pazarlama yapmak istiyorsanız, listenizi gönderip sonra da mesajınızı hazırlayıp tanıtım yapabileceğiniz ve sonrasında performansı ölçebileceğiniz bir araç.

EasyMsg: Sendloop benzeri başka bir e-posta pazarlama aracı.

Sendmail: Açık kaynak e-posta sunucusu. Interaktif bir e-posta yapısı kullanmak istiyorsanız kullanabilirsiniz.

SendGrid: Uygulamanızdan kolay kurulumlu bir e-posta sunucusuna bağlanarak rahat bir şekilde e-posta göndermek istiyorsanız kullanabilirsiniz.

SPF: Gönderdiğiniz e-postaların “spam” olarak değerlendirilmemesi için bu kayıtları yapmanız gerekiyor.

Kullanılabilirlik ve Tasarım

UI-Patterns: Amerika’yı yeniden keşfetmek yerine “başkaları kullanılabilirlik adına neler yapmış ? ne sorunlar yaşamış? en iyi çözümler ne?” gibi soruların cevaplarını bulabileceğiniz bir site.

Patternry: UI-Patterns benzeri başka bir site.

Açık Kaynak Araçlar

Sphinx: Açık kaynak arama motoru. Siteniz içerisinde aramanın önemi çok ise bu sunucuyu kullanabilirsiniz.

Spree: Ruby on Rails için açık kaynak e-ticaret altyapısı.

Elgg: Açık kaynak sosyal ağ motoru.

SocialEngine: Başka bir sosyal ağ motoru.

PeoplePods: Başka bir sosyal ağ motoru.

Sunucu Performansı

LoadImpact: Projenize uzaktan ve sizin belirleyeceğiniz bölgelerden ziyaretçi göndererek sitenizin performansını ölçebileceğiniz bir araç.

Pingdom: Sitenizin sunucu performansını takip edebileceğiniz bir araç.

Taşeron Kullanımı

GetACoder: Eğer amacınız demo bir ürün yapmak ise buradan profillere ve yapılan yorumlara bakarak serbest çalışan yazılımcılar bulabilir veya Hindistan, Rusya, Ukrayna gibi ülkelerden küçük yazılım evi firmalar bulabilirsiniz.

RentACoder: GetACoder ile aynı mantıkta çalışan başka bir site.

Destek ve Bilgi Paylaşımı

Quora: Belirli başlıklar altında sorular sorarak o başlıkları takip edenlerin sorunuzu daha rahat görmesini sağlayabiliyor ve ilgili kişilerden cevaplar alabiliyorsunuz.

Stackoverflow: Özellikle yazılım ile ilgili sorularınıza cevaplar bulabildiğiniz bir site.

Beta ve Geri Bildirim

Prefinery: Siteniz için beta kullanıcı istiyorsanız ve bunu davetiye kodu göndererek yapmak istiyorsanız bunun için düşünülmüş hazır bir araç.

CrowdSound: Siteniz ile ilgili geri bildirim almak için sitenize ekleyebileceğiniz bir araç.

UserVoice: Crowdsound ile aynı türden bir araç.

Zendesk: Crowdsound ile aynı türden bir araç.

Data Toplama

80legs: Bir siteyi taramak istiyorsanız, 80legs ile “cloud” olmanın avantajı ile farklı ip’lerden o siteye ulaşarak data toplayabiliyorsunuz.

Web-Harvest: 80legs benzeri açık kaynak data toplama aracı.

Data-Marketplace:  Size belirli bir konuda data lazımsa buradan talep girebiliyorsunuz veya elinizde bir data olduğunda buradan satabiliyorsunuz.  (Ör: Türkiye’deki emlakçıkların adresleri gibi…)

Sosyal Medya Yönetimi

Boomsonar: Markanız veya şirketiniz ile ilgili algı, marka ve müşteri yönetimi yapabileceğiniz bir araç.

Monitera: Angelabs tarafından geliştirilen ve sosyal medya takibi için hem içerik toplama hem de raporlama imkanı sunan bir araç.

Somedya: Mask Production’ın sosyal medya takip servisi geçtiğimiz ay yayına girmiş yeni bir araç.

Devlet

Ticaret Sicil Gazetesi: Belki sürekli kullanmayacağınız fakat favorilerinize kaydetmeniz gereken bir site.

Internet Vergi Dairesi: Vergi borcunuzdan ödemelerinize kadar birçok bilgi içeren ve düzenli olarak takip etmeniz gereken bir site.

Girişimcileri Başarıya Götürecek 10 Önemli Teknolojik Araç

Apar topar işe başlayıp, tabiri caizse kazma kürekle çalışmaktan ibaret olmamalı yeni nesil girişimcinin projesi. En son teknolojiyi ve metodları bilmeli ve projesi için en uygun olanını işleme sokmalıdır. Eğer gecemizi gündüzümüze katıp, sosyal hayatımızı uyku saatimizi el emeğimiz, göz nurumuz projelerimize yatırıyorsak, bunu en faydalı şekilde uygulamak isteriz elbette.

Aşağıda sıraladığım araçlar büyük bir kitle tarafından kullanılan ve projenin ilk tohumları saçılırken fikirlerinizi online ortama aktarabileceğiniz, uygulamadan tutun kod paylaşımına kadar gerekli ana uygulamalardır.

1. MindMeister – Zihin haritası oluşturma uygulaması (Online mind mapping) :

Bu uygulama aklınızdaki fikirleri şekillendirmenize yarıyor. Davet edilen kullanıcılar ile kolayca herhangi bir harita paylaşabilir ya da çoklu ortamda harita üzerinde gerçek zamanlı çalışabilirsiniz. Renk kodlu etkiler, saniyeler içinde diğer kullanıcılar tarafından değişiklikleri vurguluyor ve entegre edilmiş canlı sohbet sayesinde doğrudan düşünce alışverişine izin veriyor.

2. Mockflow – Arayüz tasarım taslağı (online/offline mockups & wireframing):

Taskları çoklu ortamda geliştirip farklı formatlarda paylaşabilirsiniz. Bunlardan bazıları: pdf, html, png. Ödemli sürümündeki Google Apps entegrasyonu, taslakçı ile tasarımcı arasındaki paylaşımı oldukça kolaylaştırıyor.

3. GitHub – Sosyal kodlama  (social coding):

Git kod sürüm kontrolü tabanlı mükemmel bir kod yönetim aracı. Çoklu kullanım ve kod incelemesi konularında oldukça başarılı. Ayrıca takım gruplama sistemi ile kullanıcılara farklı yazma-değiştirme-okuma hakları verebilirsiniz. Sade tasarımı ile çok konuşulması da cabası.

4. PivotalTracker – Proje yönetimi uygulaması (project management software):

Scrum metodu ile çalışanların çok hoşuna gidecek bir araç. İlk beta sürümünü kullanmaya başladığımda resmen aşık olmuştum. Release planı yapıp ona göre görev dağılımı yapıyorsunuz. Post-it kullanmandan scrum nasıl olur diyorsanız Pivotaltracker’ı incelemenizde fayda var.

5. Dropbox – Dosya paylaşım (online file sharing):

Lise öğrencisinden büyük şirket yöneticilerine kadar herkesin kullandığı Dropbox, bizlere online dosya saklama ve paylaşmada büyük kolaylık sağlıyor. 2GB’a kadar ücretsiz olması ve her kullanıcının yönetebileceği gayet basite indirgenmiş ayarları ile kullanıcı kitlesini oldukça geniş tutuyor Dropbox. Dosyalar üzerinde birden fazla kişinin çalışabilir olması sizleri email trafiğinden kurtarıyor.

6. Cacoo – Diyagram çizme (online diagramming):

Diyagram çizmek ve paylaşmak bundan daha basit olamazdı. Hoş tasarımı ile ayrıcalık yaratan Cacoo gerçek zamanlı sohbet özelliği ile sizlere iş arkadaşlarınız ile bir diyagram üzerinde fikir aliverişi yapma fırsatı sunuyor.

7. Confluence – Viki & kod dokümantasyon (online wiki & documentation):

Her projenin olmazsa olmazı dokümantasyon için bir çok çözüm var. Fakat Atlassian Confluence size temiz ve kullanışlı bir arayüz sunuyor. Bunun dışında Jira, MS Sharepoint, Balsamiq Mockups, Gliffy vb. yüzlerce add-on ile kullandığın diğer araçları vikiniz ile konuşturabilirsiniz.

8. Jira – Görev ve hata yönetimi (online task management):

Yine Atlassian’dan güzel bir çözüm. PivotalTracker’a göre çok daha fazla fonksiyonları olan Jira, profesyonel görev yönetimi aracı alanında dünya markası olarak görülüyor. Scrum metodu ile çalışıyorsanız Greenhopper ya da PivotalTracker ile birlikte kullanmanızı tavsiye ederim. Greenhopper zaten Atlassian ürünü ama PivotalTracker için bazı ayarlar yapmanız gerekiyor.

9. Highrise – Müşteri ilişkileri yönetimi (online customer relationship management):

37signals’ın harikalarından bir tanesi olan Highrise ücretini hak edecek kadar kullanışlı. Kendi içinde basite indirgenmiş görev uygulaması insan kaynakları çalışanlarını karmaşık görev uyugulamalarından kurtarıyor. Yorum, açıklama ve yapılan işlemleri bir akış şeklinde yayınlaması kullanımı etkili kılıyor.

10- Evernote – Sanal hafıza (virtual memory):

İlginizi çeken her şeyi kayıt edebilirsiniz ve bulmak için sadece bir kaç saniye yeterli. Resim, link, video, doküman vb her türlü kayıt için kullanabilirsiniz. Hafızaya kayıt ederken etiketle ve bu şekilde konuyla ilgili tüm verileri listeleyebilirsiniz.