Google Pagerank™ (Pr) Nedir?

alt

Google Pagerank™ (Pr) Nedir?

Pagerank Türkçede tam karşılığı olmayan bir Google terimidir, genelde internet kullanıcıları ve site tasarımcıları tarafından “Link Popülerliği Puanı” olarak algılanır ama kullanılan terim PageRank’dır.

PageRank Google’ın site sıralamasında kullandığı algoritmanın sonucu sitenize verdiği değeri gösteren bir basitleştirilmiş değerdir.
Google kendisi her ne kadar güncel veriler ile çalışsa da her aramada bu verileri kullanmasın sorun yaratacağı için bu basitleştirilmiş değeri geliştirip bunu kullanmaya başlamıştır.
Arama Motorunu programlayanlar eğer bir site dışarıdan çok link (ilişim) alıyorsa bu sitenin içeriği iyidir düşüncesi ile kodları yazdıklarından arama siteleri de genelde bu düşünceye göre siteleri sıralarlar. Google da aynı düşunce ile kodlanmış bir arama motorudur.
Google açısından PageRank da burada devreye girer, çünkü bir siteye verilen linklerin analizinden sonra o site için oluşturulmuş bir değerdir bu. Ancak sadece link almak yeteli değildir, nasıl link aldığınız da önemlidir, yani tabiî ki bu linklerin içeriğinde bulunan anahtar kelimelerin de büyük bir anlamı vardır. Başka sitelere link verirken en dikkat edilmesi gerekenler; öncelikle link değişimi yaptığınız her siteye link açıklaması olarak aynı kelimeyi verdirin bu sizin aramalarda o kelimeden üst sıralara çıkmanızı sağlayacak. Ayrıca eklenen linkin index sayfasında olması çok önemli backlink olarak başka sayfalarda verilen linkler pagerank değerinizin artmasına bi faydası olmayacağı gibi zararı da dokunabilir.
Yeni Site Açtım İlk Olarak Ne Yapmalıyım?
Yeni açtıgınız sitenizin google da belli bir yere gelmesi için 6 ila 8 ay arasında bir süre geçmesi gerektiğini sakın unutmayın yeni çıkan filtreler yüzünden. Bu süre zarfında sitenizi çok sık güncelleyin, içeriğini çogaltırsanız ve çalıntı içerik kullanmazsanız daha iyi yerlere gelebilirsiniz.Başka siteler sizi taktir eder karşılıksız sitenize link verir ve pagerank degerinizde artar.Ama tüm bunlar için zamanın geçmesi gerektiğini sakın unutmayın.
Pagerank birliklerine boşuna katılmanıza gerek yoktur. Sizinle aynı içerikli birkaç siteden link almanız bile pr5 olmanıza rahatlıkla yeter.
Siteniz yeni açılmış ise, link sitelerine, dizinlere, toplistlere girip ilk güncellemede pr4 olduktan sonra sizinle aynı içerikli sitelere mail atarak dost site olmanız pr5 olmanız için yeterde artar.

Size tavsiyemiz sitenizini yüzlerce toplist’e kaydetmek yerine Pagerank Değeri Yüksek bir kaç toplist üyesi olmalısınız. Bu hem sizin hemde sitenizin kalitesini 1 kat daha arttıracaktır emin olunuz.

Google Pagerank™ (Pr) Değerimi Nasıl Yükseltebilirim?
Şimdi hemen aklınıza bir sürü siteye linkinizi yerleştirmek bedava alanlara bir sürü link sayfası koymak gelebilir. Google arama motorunu kod yazıcıları bunları önceden düşünmüşlerdir. Belli bir PageRank değerine ulaşmayan sitelerden aldığınız linkler sitenizin PageRank değerini artırmaz. Yani link aldığınız sitenin PageRank değeri ne kadar yüksek ise sizin sitenize de o kadar etki yapar. PageRank 3 ve altındaki sitelerden aldığınız linkler fazla işe yaramaz.
Mesela 10.000 tane pr0 yada pr1 siteden ilişim almaktansa 1 tane pr4 siteden link almak daha iyidir.

Yada 10 tane pr4 siteden link almaktansa bir tane pr5 siteden link almak daha iyidir. 50 tane pr4 siteden link almaktansa bir tane pr6 siteden link almak daha iyidir.

Yani özetle yüksek PR sahibi sitelerden link almak daha iyidir.
Bu durumda bunun ticaretini yapan siteler de türemiştir tabiî ki. Bunların PR değerlerine kanarak hemen reklâm vermeyiniz!
Çünkü Google bunu da önceden düşünmüş ve “Natural Linkling” ile “Unnatural Linking” diye linkleri de ikiye ayırmıştır.
Seo ve Optimizasyon Hakkındaki Tüm Bilmeniz Gereken Konular
SEO İngilizce karşılığı olan veya Search Engine Optimizer kelimesinin karşılığıdır. Türkçe olarak Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelir. Site yada sayfanız için yaptığınız her türlü optimizasyon işlemin genel adıda denile bilir. Site veya sayfalarınızın Arama Motorları tarafından daha kolay bulunup indekslenmesi ve Arama Sonuç Sayfalarında (SERP) üst sıralarda çıkmasını sağlamak amacıyla site veya sayfalarınıza uygulanan işlemlerdir. Sitenizin içeriği ne kadar iyi olursa olsun, insanlara bunu tanıtamadıktan sonra yapılan tüm emekler, boşa gitmektedir. Sitenizi insanlara tanıtmanın en kolay yolu arama motorlarıdır.
Arama motorlarında da hak ettiğiniz doğru yeri alabilmek için;
Search Engine Optimization kurallarını bilmek ve sitemize uygulamak gerekmektedir.
Her Arama motoru kendi sıralama algoritmasını geliştirmekte ve bunu bir sır gibi saklamaktadır.Özellikle Google insanların arama algoritmasını çözmesini istemediğinden dolayı belli aralıklarla algoritmasını değiştirmekte ve bilinen tüm teorileri çürütmektedir.
Google webmasterlara yapması gerekenleri ve yapmaması gereken optimizasyonlarını Webmaster Guidelines sayfasında belirtmektedir.
Arama motoruların da sıralamayı belirleyen 2 temel faktör vardır. Bunlar;
1-) On Page Faktörler: Sayfa üzerinde (Sayfada) yapılacak optimizasyon işlemi ile bizim elimizde olan faktör.
2-) Off Page Faktör: Bu da sayfa harici, bizim elimizde olmayan etken. Bu da sayfaya başka sitelerden verilen linklere bağlı etken. Pagerank faktörü dediğimiz etkendir.
On Page Faktörlerin en temeli olan meta tagları inceleyelim:
Açıklaması (title): Sayfanın ana konusu yada temel açıklaması. Arama motorları için en önemli metadır.
Açıklaması: charset=windows-1254 : tarayıcı Windows’ta Türkçe karakter seti kullanır.
Açıklaması: charset=iso-8859-9 : tarayıcı Windows dışı uygulamalarda Türkçe karakter seti kullanır.
Açıklaması: İsmi belirtilen dosya 10 saniye sonra otomatik olarak yüklensin.
Açıklaması (abstract) : Arama motorları için sayfa içeriğini tanıtan tek bir cümle (description yerine tercih ediliyor).
Author: Sayfayı hazırlayan kişi yada kurum.
Classification: Sayfanın kategorisi en fazla 2 kelime içermesi önerilir.(Politics, Finance, Business, web hosting gibi).
Copyright: Programın yayın hakkının sahibi.
Distribution: Sayfa içeriği kime hitap ed
iyor (Yerel, Genel).
Language: Sayfada kullanılan dil.
Rating: Sayfa içeriği kime yönelik . Eger herkese yönelikse “All” yapılmalıdır.
Resource-type: Sayfa içeriğinin tipi (doküman).
Robots : Robotun nasıl çalışacağını belirtir.
index / Noindex: Sayfayı arşive alır / Almaz
Follow / Nofollow: Sayfaya bağlı diğer sayfaları da tarayıp endeksler / Endekslemez
imageindex / Noimageindex: Resimleri Endeksle / Endeksleme
imageclick / noimageclick: Resim linklerinin endeksle / Endeksleme
Archive / Noarchive: Sayfayı Arşivine Al / Alma (Google için özel)
All: Sayfanın her şeyi arşive alınır.
Revisit-after: Robot sayfayı 7 gün sonra tekrar ziyaret eder.
Cache-Control: Sayfa arama motoru tarafından arşivlenmez.

Örümcekler, sitenizi gezerken sayfa kodlarını yukardan başlayarak aşağıya doğru satır satır okuyup işlerler. Örümcekler özellikle kaynak kodunun üst kısmında bulunan satırları daha çok dikkate alırlar. Gerçek hayatta ki bir komposizyonu düşünürseniz, komposizyonda asıl anlatılmak istenen konu giriş bölümündedir. Gelişme ve sonuç bölümleri asıl konuyu destekleyici ve daha az öneme sahip bölümlerdir.

Arama motoru programlayıcıları da bunu düşünüp, şu mantığı geliştirmişlerdir. Bir sayfanın asıl içeriği yada anlatılmak istenen bölümü üst bölümleridir. Bu sebeble bir sayfada yukarıdan aşağı gittikçe ve soldan sağa dogru gittikçe içeriğe verilen önemin azaldığını varsaymaktadırlar. Eger sitenizin en önemli olan bölümü olan üst taraflarına gereksiz meta tag doldurursanız sitenizin asıl vurgulamak istediğiniz bölümlerine verdiginiz önemi azaltmış olursunuz. Google gibi büyük arama motorları zaten pek fazla önemsememektedir (bu da yine bir teori) kesin bilinmiyor ama bir sayfa için en iyi Meta tag SEO Optimization için;

Title, description, keyword, charset=iso-8859-9

Yeterli meta taglardır. Siz aksini belirtmedikçe zaten sitenizdeki linkleri index, follow yapmaktadırlar. Sitenizin belli bir pr degeri yoksa yada çok sık güncellenmiyorsa, siz istediğiniz kadar “revisit-after=1 days” yapın arama motorları gelmiyor.

Sandbox Hakkında Bilinmesi Gereken Faydalı Bilgiler

Google sandbox yeni sitelerin yerleştirildiği iddia edilen bir filtredir. Bunun sonucu site en önemli keyword (anahtar sözcük) ve keyword tümcelerine karşılık iyi ranking (sıra) alamaz. Sitenin kaliteli içeriğe, bol gelen linke ve güçlü google pagerank değerine sahip olmasına rağmen site bunun aksine sandbox etkisinde kalır. Sandbox siteler için fiili bir deneme süresi şeklinde rol oynar. Bunun muhtemel amacı spam sitelerin çabucak yükselmesini engellemek, onları cezalandırmak ve süreci bu şekilde devam ettirmektir.

Google sandbox teorisini bir cümleyle nasıl açıklarsınız?
Google sandbox etkisi yeni sitelerin bir deneme sürecine alınmasına benzetilebilir, böylece sitenin gelen linklerin ve içeriğinin tam hakkı verilmeden site arama sonuçlarında beklenenden daha düşük seviyelerde yer alır.
Google neden sandbox diye bir şey başlattı?
Google’ın sandbox diye yeni bir site filtresi başlatmasının arkasında yatan asıl neden, birçok sayıda satın alınmış linke sahip olan ve açıldığı tarihten itibaren yüksek sıralarda yer alan spam sitelerini durdurmaktır. Google başlangıç itibariyle bir sitenin yüksek sayıda link almasına oldukça şüpheli bakar ve bu linklerin doğal olmadığı hesaba katar. Diğer bir olasılık ise spam sitelerinin arama sonuçlarında yüksek sıralarda çıkmak için çeşitli taktikler uygulamaları ve yüksek sayıda satış yapmaları sonucunda google’ın hizmet anlaşma koşullarına ters düşerek bu siteler banlanır; ve aynı süreci sürekli olarak tekrar ederler. Bunun sonucunda, yeni siteler genelde google sandbox denen bir çeşit deneme sürecine alınırlar.
Herkes google sandbox varlığını kabul ediyor mu?
Herkes google sandbox etkisinin iddia edilen google filtrelerinden ayrı biri olduğunu düşünmüyor. Şuna dikkatinizi çekmek isterim ki arama motoru optimizasyonu ile ilgililenen bazı kişiler google’ın aramalar için filtreleme sistemi kullandığına dahi inanmamaktadır. Şüpheciler bu fenomenin çoktan varolan google algoritma hesaplamalarının sadece bir yansıması olduğuna ve sandbox etkisininin bir ilüzyon olduğuna inanmaktadır. Şuna da dikkat edin ki google bütün bunlara sahip, ama yakın zamanda sandbox filtresinin varlığını da kabul etti.
Google sandbox filtresi ilk ne zaman ortaya çıktı?
Websitesi sahipleri ve arama motoru optimizasyon profesyonelleri google sandbox etkisini, gerçek ya da hayali, 2004 yılının mart ayında fark etmeye başladılar. o tarihten sonra açılan websitelerinin internette yayında kaldıkları ilk birkaç ay içinde yüksek arama sonucu sırlarında yer almadıkları fark edildi. İyi google pagerank değerleri, güçlü gelen link sayıları ve genelde iyi optimizasyona sahip olan sitelerin tam aksine kötü sıralarda yer aldığı gözlemlendi.
Ne tür siteler sandbox’a yerleştirilir?
Her türde sitenin sandbox’a yerleştirilebileceği gibi, bu problem genelde rekabet oranı yüksek keywordler için yüksek arama sonucu sıralamalarını arayan yeni sitelerde ortaya çıkmaktadır örneğin google reklamlarında sıkça rastladığımız uzaya giden ikinci insan kimdir, pusulayı kim icat etti gibi keywordler sık kullanılmaktadır.

– Sandbox’taki her bir siteye ayrı bir süre verilmektedir, ama bu şekilde yüksek rekabet yaşanan keywordlerde iyi arama sonucu hedefleyen siteler için bu sürenin muhtemelen daha uzun olmaktadır.

Benim sitem hiç sandbox içinde bulunmadı. Neden?
Sitenizin sandbox içinde bulunmamasının birkaç nedeni olabilir. Eğer siteniz 2004 yılının mart aynda fark edilmeye başlanan sandbox etkisinden önce açılmış ise muhtemelen bu problemden kurtulmuşsunuz demektir. Rekabet yaşanmayan keywordlere sahip siteler için sandbox filtresini fazla bir anlamı olmadığı için bu tarz siteler sandbox dışında kalabilir. Şunu aklınızda tutun ki her ne şekilde olursa olsun rekabeti az olan keyworlerdeki sitelerde sandbox içine alınır ancak burada kaldıkları süre o kadar kısadır ki farkına varılmayabilir. Eğer sandbox filtresi ile aynı zamana denk gelen bir domaine sahip iseniz sizin siteniz bu deneme sürecinde filtreye dahil edilmemiş olabilir.
Bir site sandabox’da ne kadar süre kalır?
Sandbox’da kalma süreleri üç il

e dört ay normal bekleme süresi olmakla beraber bir aydan altı aya değişim göstermektedir, daha az rekabet yaşanan aramalar için daha kısa sürelerde beklemeler yaşanmasıyla beraber hiper-rekabet yaşanan kelimeler için bu süre genelde altı ay olmaktadır. Çoğu arama keywordleri için en sık raslanan bekleme süresi üç aydır.

Sandbox’da değişim gösteren bekleme süreleri var mıdır?
Sandbox’da bekleme yüksek şekilde değişkenlik gösterir. Keyword için ne kadar çok rekabet gösteriliyorsa sandbox içinde kalma süresi de o kadar fazladır. Filtre zamanla yavaş yavaş etkisini azaltacak ve yaklaşık üç ay içerisinde moral bozan etkisinin çoğu kaybolacaktır. Tabii ki en fazla rekabet yaşanan kelimelerde etki altı ay boyunca tüm gücüyle kendini gösterecektir.
Sandbox içinde olduğumu nerden bileceğim?
Sandbox etkinliğinin kanıtı genelde iyi google pagerank değerine ve gelen linklere, ve bazı ikincil arama tümcelerinde güçlü arama sonucu sıralamalarına sahip olan sitelerin en önemli aramalarda ortalıklarda gözükmemesidir. Bu tarz koşullarda site muhtemelen sandbox’a atılmıştır.
Bunun sandbox etkisi olup bir google cezası omadığını nerden bileceğim?

Eğer bir site bir google cezası yüzünden ziyaretçi alamıyor ise, daha az önemli aramalarda dahi google arama sonucu sayfalarında çıkmaz. Ayrıca site hiç pagerank değeri göstermez ve hatta google toolbar’da sade gri bir bar gözükür.

Daha az önemli bazı kelimelerde hala iyi sıralarda yer alıyorum. Neden?
Sandbox’da bulunmanın en önemli karakteristliklerinden biri ve gerçekten en önemli işareti, daha az önemli kelimeler için yüksek sıralarda alınan arama sonuçlarının devam etmesidir. İddia edilen sandbox filtresi daha çok yüksek rekabet yaşanan kelimeler için kaygı duymaktadır ki bu kelimeler için spam sitelerin açılması, para karşılığında doğal olmayan linklerin satın alınması ve bunların dışında da hile yapılma olasılığı daha yüksektir. Bunların dışındaki rekabet yaşanmayan kelimlerde bu gibi durumlarla karşılaşılması çok uzaktır ve bunun sonucu o siteler genelde sandbox filtresi dışında bırakılır.
Eğer google adwords veya google adsense programlarına katılırsam, bu benim sandbox içine konmamı engeller mi?

Google adwords ve google adsense gibi programlara katılmanız sitenizin sandbox içerisinde geçireceği süreyi etkilemez. Bununla birlikte bahsedilen programlar siteniz sandbox’ın derinliklerinde beklerken daha fazla trafiğe ihtiyaç duyar. Çeşitli google reklam programlarına katılmanız, inandığınız efsanelere rağmen, ne sitenizi sandbox dışında tutar ne de sandbox’da geçireceği süreyi kısaltır.

Sandbox benzeri rol oynayan başka google filtreleri de var mı?
Yeni alınan gelen linklerin etkisini gölgede bırakan filtre (dampening filter) genelde sandbox ile karıştırılır. Çoğu arama motoru optimizasyon uzmanı yeni gelen linklere hemen tüm kredi verilmediğine inanır. Bu şekilde google pagerank ve link popülerliğinin aşamalı olarak etkilenmesindeki amaç, link satın alımı yapanların ve google arama sonucu sıralamasında sitenin iyi bir yeralmasını sağlayan çeşitli link şemaları oluşturanların cesaretini kırmaktır.
Eğer websitem sandbox’a takılıp kalırsa, nasıl dışarı çıkartırım?
Sandbox’tan kurtulman için tek gereken zamandır. En önemli keywordlerinin rekabet düzeyine göre bu zaman bir aydan altı aya kadar değişkenlik gösterir, ki üç aydan dört aya kadar olan süreler normal süre zarfı olarak kabul edilmektedir. Bu esnada sitenizi geliştirmeye devam edin ve sandbox süresi sona erince hızlı bir şekilde yükselişe geçin.
Sitem sandbox’ta gömülü iken ne yapmam gerekli?
Siteniz sandbox’ın içindeyken keyword bakımından zengin taze içerik eklemenin ve yeni gelen linkler sağlamanın ideal zamanıdır. Gelen linkler eklemek ile etkisini göstermekte olan olası bir link filtresinden (dampening link filter) kaçınacağınız temin edilir. Siteniz sandbox’ın derinliklerinden kurtulduğu zaman bu linkler yeterince yıllanmış ve tüm pagerank ve link popülerlik değerlerini göstermeye hazır bir halde olacakalardır.

Sandbox’ta iken siteme içerik eklemeye devam etmeli miyim?

Siteniz sandbox içerisinde iken konunuz ile alakalı içerik eklemenin ideal zamanıdır. Daha fazla keyword bakımından zengin içerik eklemeye konsantre olun ve sayfa içi ve sayfa dışı faktörlerin varlığını unutmayın. Sayfa içi olarak başlık (title) taglarınızın en önemli keywordleriniz içerdiğinden emin olun. Bir site haritası ekleyin ve tüm sayfalarınızın linklerinin birbirlerine o sayfanın keywordlerini barındıran link metinleri kullanan linklerle bağlı olduğuna emin olun. Sayfa dışı olan link metinlerinin de linki alan sayfanın keywordlerini içerdiğinden emin olun. Sandbox’ta iken müsait olan site geliştirme zamanınızı boşa harcamayın. Filtre kaldırıldığı zaman geliştirilmiş olan siteniz arama sonucu sıralamalarında hak ettiği yüksek seviyelere ulaşacaktır.
Websiteme yeni linkler almaya devam edeyim mi?

Sandbox süreci sitenize link eklemek için ideal bir zamandır. Yeni eklenen linklerin etkisini direk göstermemesini sağlayan bir filtrenin de varolduğu iddia edildiği için sandbox sürecinde yeni linkler eklemek bu iki filtrenin de bir kerede atlatılmasını sağlar. Eğer iddia edildiği gibi yeni eklenen linklerin etkisi filtre tarafından gölgeleniyorsa bu linkler etkilerini tam olarak sitenin sandbox’tan çıktığı zaman gösterecektir. Gelen linklerin metin kısımlarında güçlü keywordlerinizin bulunduğundan emin olun ve farklı farklı keyword kombinasyonları ile linklerinizi çeşitlendirin.
Sandbox’tan daha hızlı çıkmanın bir yolu var mı?
Sitenizi sandbox’tan sadece zaman kurtarabilir. Sandboxta bekleme süresi keyword tümceleriniz rekabetliliğine göre değişiklik gösterir. Sandbox’tan çıktıktan sonra çabuk bir şekilde arama sonucu sayfalarında en üst seviyelere çıkmanın yolları olduğu söylenmektedir. Güçlü link metinleri (anchor text) ile güçlü gelen linklerin eklenmesi ve keyword bakımından zengin içeriğin eklenmesi sitenizi sandbox’tan çıkınca en yüksek seviyelere tırmandıracaktır. Bu etkinin sandbox deneme sürecinin sonunda kendini göstereceğine dikkat edin.
Sitem sandbox’tan çıktı ancak arama sonucu sıralamaları hâlâ düşük. Bu normal mi?
Sıralamalarınızın düşük olmasının birden fazla nedeni olabilir. Sandbox süreci sonunda ayakta kalabilen siteniz en önemli keywordleriniz için uzun bir zaman boyunca sıralamalarda değildi. Güçlü arama sonucu sıralamaları elde etmeniz için önünüzde uzun bir tırmanış ve yapacak çok şey var. Sitenizin sandbox’tan kurtulması ile muhtemelen gelen link, key

word bakımından güçlü link metinleri ve içerik sıkıntısı çekmektedir. Neyse ki bunların hepsi çözülebilir problemler ve siteniz arama sonucu sayfalarında yükselişine devam edebilir.

Sandbox’tan çıktıktan sonra belirli bir arama sıralaması için tırmanış ne kadar sürer?
Bunun bir çok değişken hesaba katıldığı için belirli bir nicelik söylemek çok zor. Eğer siteniz ile alakalı sitelerden keywordlerinizin geçtiği metinlere sahip linkler alıyor iseniz, sizin yükselişiniz link almaya devam etmeyen başka birisininkinden daha hızlı olacaktır. Bununla beraber sabit bir şekilde keyword bakımından zengin içerik eklemeniz sitenizin aramalarda yükselmesine yardımcı olacaktır. Tabii ki ne kadar çok rekabet yaşanan keywordler için yarışıyorsanız tırmanışınız o kadar uzun ve zahmetli olacaktır.
Sandbox’a yerleştirilmekten en başta nasıl kaçınırım?
Tam manasıyla kullanıma hazır bir siteyi satın alıp yayınlayarak sandbox’a girmekten bir derece kurtulursunuz. Böylelikle site bir süre daha düşük sıralamalara tahammül edecek ancak sandbox’ta süresinin dolduğuna dair tıkırtılar duyulmaya başlıyacaktır. Yeni eklenen linklerin etkisini yok eden filtreleri geçmek için olabilidiğince link almaya çalışın. Sitenize içerik eklemeye devam edin. sitenizin internetteki ortaya çıkış sürecinizi hızlandıracak bir başka şey ise varolan bir domaini satın alma fikri dikkate alınmalıdır. eğer siteniz için gerçekten zaman ayırabilirseniz sandbox’ta kalma sürecini
azaltabilirsiniz. Uygun zaman yönetimi ile siteniz sandbox’tan tamamen kurtulabilir.
Dmoz’a Site Eklerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

DMOZ (ODP) Nedir ?
Bilinen, önemli arama motorlarının, sitenizi indexlemesi istiyorsanız, sitenizi internet ortamında daha çok kişiye ulaştırmayı hedefliyorsanız, atlamamanız gereken bir kaynaktır DMOZ DMOZ’un diğer bir bilinen adı da Open Directory Project (ODP Projesi) dir. DMOZ’u Türkçe tanımlayacak olursak, “Web’deki insanlar tarafından düzenlenen en büyük dizin” açıklaması uygun olur.

Open Directory Project (http://www.dmoz.org) gönüllü operatörler (editörler) tarafından yönetilmektedir.
DMOZ’da listelenmek için her hangi bir ücret ödemeniz gerekmez, fakat DMOZ’da listelenmek için incelemeye alınırsınız. İnceleyen editörler tarafından onaylanabilmeniz için, siteniz belirli bir standarta uymalıdır. Ayrıca siteniz profesyonelce ve gezilebilir olmalıdır.

DMOZ’da Listelenebilmek…
Başvuruyu yaptığınız sırada, siteniz tamamen tamamlanmış olmalı, eksik sayfa bulunmamalıdır. Tamamlanmadan başvurulan siteler kabul edilmezler. Ayrıca, siteniz orjinal bir içeriğe sahip olmalı ve konusu ile alakalı olmalıdır.
Neden DMOZ ?
DMOZ’da listelenmenin en önemli yararlarından birisi, en büyük arama motorları Google ve Yahoo! ‘nun DMOZ’u bir kaynak olarak kullanması. DMOZ’da listelenen siteler, Sandbox’dan etkilenmezler, Google Directory’de listelenirler vs. Sitenize alakalı ziyaretçi çekebilmenin temel taşıdır DMOZ’da listelenmiş olmak. Hangi ünlü arama motorlarının DMOZ kullandığına bakmak için http://www.search-this.com/search_engine_decoder.asp adresini inceleyebilirsiniz. Ayrıca, DMOZ verisi kullanan onlarca sitenin olduğunu da unutulmamalı. Unutmayın, bunlar sadece DMOZ’da listelenenler. Yani DMOZ verisi kullanıp, DMOZ’da listelenenler… Daha kaç tane var kim bilir…
Uzun sözün kısası, DMOZ’un sitenize faydaları saymakla bitmez.
Nasıl site ekleriz ?
DMOZ’a sitenizi eklemek kısmen komplike birşeydir öncelikle yapmanız gereken, DMOZ’a girmek ve siteniz için uygun, kategoriyi bulup, alt kategorileri takip ederek ile sitenize en uygun olanını bulmak. (Bu şekilde bulamazsanız, DMOZ içinde arama yaparak da bulabilirsiniz.) Doğru kategoriyi bulduğunuza emin olduktan sonra, hangi dilde kategoriye girdiyseniz, o dilde “suggest url -adresi öner-” bağlantısı ile site ekleme aşamasına gelebilirsiniz. Yanlış bir kategoriye site ekleme yapmak, reddedilmenizi beraberinde getirecektir. Birden fazla kategoriye aynı adres eklenemez. İçeriği farklı alt klasörleriniz, sub domainlerinizi yine uygun kategorilere ekleyebilirsiniz, sakıncası yoktur.
Şimdi ekleme aşamasını inceleyelim:

Site URL: sitenizin adresi. örn: Dmoz.Org Bu kutucuğun altında, nelerin yapılıp yapılamayacağı yazıyor. Örneğin, illegal sitelerin durumu, pornografik sitelerin sadece Adult kategorisine eklenebileceği, bitmemiş sitelerin eklenemeyeceği, İngilizce olmayan sitelerin uygun dillerindeki kategorilere eklenmesi gerektiği, daha önce eklenmiş sitelerin, şekil değiştirerek tekrar eklenemeyeceği ( http://www.dmoz.org, http://www.dmoz.org/index.html şeklinde) vs..
Title of Site: Sitenizin kısa ve öz başlığı. örn: Open Directory Project. Bu kutucuğun altında da uygun olan, olmayanlar yazıyor. Bunlar, promosyon içeren kelimeler, cümleler kullanılmaması gerektiği, büyük harf kullanılmaması gerektiği vs.

Site Description: Sitenizin 25 – 30 kelimeden oluşan açıklaması. Örn: The largest human-edited directory of the web. Bu kısma; kısa, öz ve gerçek bir cümle daha kolay kabul edilmenize yardımcı olur. Bu kutucuğu doldururken, HTML Tag kullanılmamalı, düzgün yazılmış ve noktalamasına dikkat edilmiş cümle(ler) kullanılmalı, başlıkta yazdıklarınız tekrar edilmemeli, promosyon amaçlı bir dille yazılmamalı. Örneğin ” güzel bir site “, “en iyi falancı site” tarzı açıklamalar içeren başvurular silinecektir.
Your E-mail Address: Malum mail adresleriniz.. Daha sonra başvurunuzu “submit” edip beklemeye koyulabilirsiniz.. Editörlerin, gönüllü olarak çalışması, başvuru yoğunluğu, spamlerdan dolayı gereken titiz incelemeler vs gibi sebeplerden dolayı kabul edilme süresi aylarca sürebilmektedir. Bu faktörler, kategoriden kategoriye değişiklik göstermekte. Başvurudan 6 ay sonra kabul edilen başvurulara bile rastlanılır. Bu durumda endişe edip, tekrar başvurular yapmanız kabul edilmenizi daha da zorlaştırır, bu nedenle endişeye gerek yok. Siteniz reddedildiğinde veya, abartı bekleme süresi olduğunda, başvurunuzu inceleyerek bir kez daha göndermeniz mantıklı olacaktır. Kabul edilme süre

ciniz esnasında, sabırlı olmanız ve başvurunuzun durumunu DMOZ’dan düzenli olarak takip etmeniz gerekmekte. Çok çok uzun süre beklemenize rağmen sonuç alınamayınca veya başvurunuz reddedildiğinde, eklemek istediğiniz kategorinin editörleri ile direk kontakt kurabilirsiniz. Türkçe bölümler editörlerini alttan görebilir, linkleri takip ederek iletişim kurabilirsiniz. Bunun dışında neden kabul edilmediğinizi, kabul edilmek için ne yapmanız gerektiğini http://resource-zone.com/forum/ adresindeki forumda sorabilirsiniz.

Google Adsense Hakkındaki Tüm Sorular ve Cevapları

Konu: Google Adsense nedir?
Cevap: Google AdSense web site yayıncılarının içerik sayfalarında konuyla ilgili Google reklamları göstermesi ve para kazanmasının hızlı ve kolay bir yoludur. Program ücretsizdir ve Google sitenizdeki veya arama sonuç sayfalarınızdaki her geçerli tıklama için ödeme yapar.

S1: Google adsense kabul süresi ne kadardır?
C1: Min 7, maximum 20 Gün.
S2: Host sağlayıcım yurtdışında bir sorun yaşarmıyım?
C2: Hayır.
S3: Peki geri dönüş kesinlikle oluyormu?
C3: Olumlu veya olumsuz evet.
S4: Türk yayınıcıyım ve bireysel başvuru yaptım vergi no girmek gerekiyormu?
C4: Hayır.
S5: Neden sitemde Google Hizmet Reklamları çıkıyor?
C5: İçeriğe uygun reklam olmadığından, siteniz yeni indexlendiğinden.Adsense’ı sitenize yeni entegre ettiğinizden
S6: Peki bu sorun geçicimi.
C6: Sorun sayılmaz, Evet.
S7 : Birden fazla kurallara uyan sitem var ve birisiyle kabul edildim.Diğerleri içinde başvuru yapmak zorundamıyım?
C7: Hayır.Google Adsense Kanal Teknolojisi ile birden fazla uygun sitede yayın yapabilirsiniz.
S8: Peki anlık olarak görüntüleyebilirmiyim kanal sonuçlarını.
C8: 2 gün gecikmeli olarak görüntülünebilir.
S9: Başvuru yaptım siteniz onaylamadı diye mail geldi.Ve sorunu düzelttim tekrar başvuru yapmaya hakkım?
C9: Evet var.
S10: Türkçe içerik dışı sitelerimin (ing,alm v.b) kabul süresi ne kadar?
C10: Kabul süreleri tüm siteler için aynı lakin Google Türkçe yeni bir oluşum olduğu için aşırı talep dolayısıyla 20 güne kadar geri dönüşüm olabiliyor.Diğer dillerde daha az 2,3,4 gün..
S11: Tüm klik oranları aynımı.
C11: Hayır değil.Bunu reklam veren ve Google ayarlıyor.
S12: Hile yapsam Google yermi?
C12: Türk yayıncılarının şevkini kırar ve zaten kötü olan imajımızı biraz daha bozarsınız ne kendinize nede diğer kişilere hayrınız olur. Google hile yemez ve direk siteler deaktif edilir.
S13: Google erotik resimler ve yazılar içeren siteleri kabul ediyor mu?
C13: Hayır google kesinlikle erotik ve pornografik metaryal içeren siteleri kabul etmemektedir.
S14: Kanal yaratınca verileri 2 gün sonra görüntüliyebiliyoruz.. Peki toplam rakamlara kanaldaki rakamlar da dahil mi?
C14: Evet dahildir. Toplam rakamlar channel verilerini de içermektedir. Fakat ayrı ayrı olarak channel verilerini görmeniz 2 gün sonra mümkün olmaktadır.
S15: Hem reklam hem arama koyabiliyormuyuz? Veya birden fazla reklam koyabilirmyiiz ?
C15: Evet hem arama hemde reklam seçeneklerini sitenize yerleştirebilirsiniz. Yalnız reklam seçeneklerinde dikkat etmeniz gereken 2 farklı reklam alanında aynı reklam textinin ya da bannerının görüntülenmemesidir. Bu durumu google desteklememektedir.
S16: Google arama kodunu siteme yerleştirdim.. Arama gözüküyor yalnız sitelere tıklanıldığında para kazanamıyorum?
C16: Yalnızca reklam verenlerin seçtiği arama kelimelerinde özel google reklam alanları çıkar. Bu reklamlara tıklanıldığı zaman para kazanabilirsiniz ve bu reklamlar üst tarafta tablelarla ayrılmıştır diğer sitelerden.
S17: Alternatif reklam nedir? ne işe yarar?
C17: Alternatif reklamlar google’ın sitenizde reklamlarını göstermediği zamanlarda “Aya ilk kim ayak bastı?”, “Deniz neden mavidir?” gibisinden reklamlar göstermektedir. Bunların yerine kullanacağınız ve sadece google reklamları çıkmadığı zamanlarda kullanıcınıza gösterebileceğiniz reklamlardır.
S18: Adsense hakkındaki sorularımız için hangi adrese türkçe mail atabiliriz?
C18: adsense-tr@google.com adresine mail atabilirsiniz.
S19: Google’ın hesabımı hala aktif etmediğini nasıl anlıyabilirim?
C19: http://www.google.com/adsense adresinden mail adresiniz ve şifrenizle giriş yaptığınızda alıcağınız mesaj şu şekildedir. “Bu login için bir AdSense hesabı mevcut değil. Başvurunuz henüz inceleme aşamasında. Başvuru tarihinizden sonraki bir hafta içinde başvurunuzu inceleyeceğiz ve size bir e-posta göndereceğiz. AdSense’e katılmaya hak kazandığınızda hesabınıza giriş yapabilecek ve programı kullanmaya başlayabileceksiniz” Eğer bu mesajı görüyorsanız beklemeye devam edin google olumlu ya da olumsuz size geri dönecektir.
S20: Tükçe içerikli sitelerimi google kabul eder mi?
C20: Evet google türkçe içerikli siteleri kesinlikle kurallara uyduğu taktirde kabul etmektedir.
S21: Raporlar ne kadar zamanda bir güncellenmektedir?
C21: Normal raporlarınız her saat güncellenmektedir. Kanal raporlarınızı ancak 2 gün sonra görebilirsiniz.
S22: Google kazançlarımızı diğer arkadaşlarla paylaşabilir miyiz?
C22: Hayır kesinlikle kaç dolar kazandığınızı ya da hesabınızda ne kadar para biriktiğini diğer arkadaşlarla paylaşmak google sözleşmelerine aykırıdır.
S23: Her geçen gün benim google adsense tıklamalarım artıyor ama kazandıgım para azalıyor. Sitelerin içeriginde filan değişiklik yok yani hep ayni ilanlar çıkıyor eskiden beri. Bana oyle geliyorki google her gecen gün tıklama başına webmasterlara verdigi komisyonu düşürüyor?
C23: Google’ın komisyon düşürmesi gibi bir durum mümkün değildir. CPM oranınız düşük olduğu için daha fazla tıklamaya daha az kazanabilirsiniz. Önemli olan CPM’nin yüksek olmasıdır. Her reklama tıklanıldığında ne kadar aynı olursa olsun günden güne komisyonu değişebilmektedir.
S24: Ödeme bilgilerimde isim ve soyadım tükçe karekter içermektedir. Bankada bir sorun yaşarmıyım?
C24: Çek alan arkadaşların paylaşımlarından yola çıkarak kesinlikle sorun çıkmamaktadır bu gibi durumlarda. Yalnız isim ve soyadınızı büyük harfler kullanarak türkçe karekter kullanmadan yazmak en garantisi olacaktır.
S25: Ekim ayının ödemesini ne zaman alabilirim?
C25: Ekim ayının ödemesi, Kasım ayının 20si gibi google yetkilileri onayladıktan sonra postalanmaktadır.. Yaklaşık 1-2 hafta içinde elinize ulaşmaktadır.
S26: Ziyaretçiyi teşvik edici yazılar kullanabilirmiyiz google reklamlarının sağına, soluna, üstüne?
C26: Hayır kesinlikle google tarafından bu durum desteklenmemektedir! Hiçbir şekilde Yandaki linklere tıklayın, spo

nsorlarımıza tıklayın gibisinden mesajlar yazılmamalıdır!

S27: Google reklam seçeneklerindeki renklerle istediğimiz gibi oynıyabilir miyiz?
C27: Sayfa bileşenleri reklamların herhangi bir kısmını kapatmamalı ve metin, adres gibi reklam bileşenlerinin renkleri görünür olmalıdır. bu kural dahilinde ise reklamların borderı ya da rengiyle istenildiği gibi oynanabilir.. Ama önemli olan url, açıklama ve başlığında gözükür olmasıdır..
S28: Ben de alttaki linkte bulunan ABD vatandaşı değilim, iş kurmayacam diye devam devam dedim gittim ve en son Tasdik hiçbir ABD Etkinliği olmaması diye yazan son yere kadar geldim. Alttaki bölüme site ismini mi yazıcam ? Adımı soyadımı mı?
C28: İsim ve soyisminizi yazmanız gerekiyor.
S29: Bir de aynı Adsense kodunu Foruma da koyayım diyorum. Aynı kodu koyabilirim değil mi, bir çok sayfaya istediğim kadar?
C29: Evet, kurallara uyan tüm sayfalara kodu yerleştirebilirsiniz. Google bu sayfaları otomatik olarak kendi tanıyacaktır.
S30: Tıklama başına nasıl fazla para kazanıyorsunuz?
C30: Tıkladığın reklama daha çok para veriolar, reklamın kategorisine göre değişior örneğin sağlık linklerine 1 dolar veriorsa arkadaşlık linklerine 0.10 dolar veriordur.. Bu şekilde Sağlık linkine tıklayan daha cok kazanmış oluor tıklama başına..
S31: Google reklamlarını hem tükçe hemde ingilizce sitemede ekliyebilir miyim?
C31: Evet ekliyebilirsiniz. Google kendi siteleri tespit etmektedir. Yalnız kurallara uyan sitelere eklemelisiniz.
S32: Google-Adsense vergi kimlik numarası?
C32: Türk vatandaşları ve amerikayla alakalı olmayan webmasterlar hiçbir yere vergi kimlik numaralarını yazmıyacaklar. Bu sistem tamamen ABD’deki kişilere özeldir. Yapmanız gereken ABD’le alakam yok formuna geldikten sonra İsim ve Soyadınızı büyük harflerle yazmak.

S33: Adsensede text değilde sadece resim türü reklamı nasıl seçecegiz?
C33: Böyle bir şeyi seçemessiniz. Google reklam seçenekleri arasından sadece text reklam ve hem text – hem resim reklam seçenekleri bulunmaktadır.

S34: Efektif CPM nasıl hesaplanıyor?
C34: Efektif CPM şu; 1000 gösterim=1 CPM, misal bir günde 2000 gösterim yapmışsınız. ve bu 2000 gösterimden 2,5$ kazanmişsiniz. Yani 2 CPM den 2,5$ kazanmış oluyorsunuz. yani 1CPM den 1,25$ kazanmış oluyorsunuz. Formülize edersek; Efektif CPM=Kazanç/(Gösterim sayısı/1000)
S35: Adhearus reklamlarıyla, Adsense reklamları aynı sayfada olabilir mi?
C35: Hayır olamaz! Bu sistem Google – Adsense kurallarına uymaz..
S36: Google – Adsense reklamları ayrı pencerede (_blank)’ta açabilirmiyiz?
C36: Hayır, Adsense reklamlarını ayrı pencerede açamazsınız..