Linux ve Windows'un karşılaştırılması

PusulaBilgi Bilişim ve Eğitim Merkezi Açık Kaynak destekçisi ve geliştiricisidir. PusulaBilgi olarak bilgi teknolojilerinin gelişmesi kalitesi kolaylığı için açık kaynağa inanarak destek vermektedir.
Açık kaynak projelerimize katkı sağlayabilir,  destek, fikir  verebilir ve alabilirsiniz.
Alıntı Vikipedi: özgür ansiklopedi Linux ve Windows‘un karşılaştırılması kullanıcılar arasında yaygın bir konudur.

Windows kişisel bilgisayarların yaklaşık %90’ında kullanılır. Dünya’daki süper bilgisayarların %85’i Linux, %1,4’ü Windows kullanır.

Konu başlıkları

Toplam maliye

Windows Linux Notlar
İlk alım Sürüme göre 45 dolardan 450 dolara Sürüm ve dağıtıma göre 0 dolardan 350 dolara
Destek 199 dolardan 7.999 dolara yıllık[1] 0 dolardan 3.702 dolara[2]
Anti virüs yazılımı Yıllık bilgisayar başına 0 dolardan 100 dolara[3] Gerekmiyor

2004 yılında Microsoft kullanıcıları Linux‘tan Windows sunuculara geçirmek için bir pazarlama kampanyası başlattı. Buna göre Microsoft ürünlerinin Linux’tan daha ucuza mal olduğunu iddia etti. Bunun nedenlerini de kullanım kolaylığı ve daha az iş olarak gösterdi.[4] Ancak çeşitli kurumların yaptığı açıklamalar bunu doğrulamadı. Alman Dışişleri Bakanlığı açık kaynak yazılım kullanmanın maliyetleri azalttığını söyledi.[5] Fransız Jandarma Teşkilatı da Windows’tan Linux’a geçmenin malyetlerini azalttığını belirtti.[6]

Pazar payı

Windows Linux Notlar
Yaklaşık masaüstü kullanım payı Mayıs 2009 itibariyle 87.90%[7] Mayıs 2009 itibariyle, 1.02%[8]
Ön yüklü olma Neredeyse tüm kişisel bilgisayarlarda ön yüklü. Birkaç kişisel bilgisayarda ön yüklü. Ubuntu tüm System76 bilgisayarlarda, bazı Dell bilgisayarlarda yüklü. Microsoft’un satıcılar aracılığıyla yalnızca Windows satması yönündeki anlaşması Fransız tüketici hakları öbeği tarafından mahkemeye götürüldü. Ayrıca Microsoft AB Rekabet Kurumu’ndan pek çok kez ceza aldı.[9]

Kullanıcı arayüzü [değiştir]

Windows Linux Notlar
Grafiksel kullanıcı arayüzü Windows Kabuğu, Desktop Windows Manager’i Vista’da pencere yöneticisi olarak kullanır.

The GNOME masaüstü ortamı

Çeşitli masaüstü ortamları mevcut ve en çok kullanılanları GNOME ve KDE. KDE 4. sürümüyle birlikte masaüstü ortamına yeni bir soluk getirdi ayrıca Linux’un üç boyutlu masaüstü görüntüleri de pekçok kişi tarafından beğenilmektedir.

Komut satırı arayüzü Komut satırı arayüzü kullanıcı ve işletim dizgesi arasında doğrudan iletişim sağlamak için vardır.

Komut satırı

Linux konsolla sıkıca bütünleşmiştir ve çok iyi bir konsol ortamı sunar. Grafik dizge çökse bile konsolla bundan kurtulmak mümkündür. Çeşitli Unix kabukları mevcuttur.

Kurulum [değiştir]

Windows Linux Notlar
Kurulum kolaylığı Windows Server 2003 ve önceki sürümer iki bölüme ayrılır, metin tabanlı kip ve ardından grafkisel kip. Dağıtıma göre değişir fakat pek çok dağıtım yeni ve deneyimsiz kullanıcılar için basit grafik kullanım araçları sunar.
Kurulum süresi Sürüme ve donanıma göre değişir fakat genelde 20 dakikadan bir saate kadar sürer. Dağıtma bağlıdır. Paket tabanlı kurulumlar (Ubuntu, Debian) kısa sürer.
Aygıt sürücüsü Windows genelde işletim dizgesini işlevsel hale getirecek kadar sürücü içerir. Linux çekirdekleri pek çok dağıtımda sürücülerin çoğunu “Loadable kernel module” olarak içerir.
Çalışan ortamlarla kurulum Windows Preinstallation Environment veya BartPE ile kurulabilir Fakat, sadece Microsoft sertifikalı dizge kurucularının WinPE diski ile kurulum yapmasına izin verilmiştir. Son kullanıcıların WinPE kullanmasına izin verilmemiştir. Neredeyse tüm Linux dağıtımlarının bir çalışan cd’si vardır. Herhangi bir lisans kısıtlaması yoktur.
Önyüklü yazılımlar Bazı çoklu ortam ve yardımcı yazılımlar (Internet Explorer, Not Defteri, Windows Media Player gibi) yüklü gelir. Ancak bir ofis yazılımı veya gelişmiş ortam oynatıcı yoktur. Tüm büyük dağıtımlar pek çok yazılımla (internet tarayıcı, ofis yazılımı, resim işleme yazılımı vb.) beraber gelir. Bazı dağıtımlar belirli alanlarda özel yazılımlarla birlikte gelir.
Ön yüklü olmayan yazılımlar Çok büyük bir ticari yazılım havuzu vardır ve programlar ayrı ayrı kurulabilir. Büyük bir özgür yazılım havuzu ve biraz da ticari yazılım havuzu vardır. Bir Microsoft çalışanı 1998 yılında yayınlanan bir raporda “İnsanların Linux’a geçerken gereksinim duyduğu pek çok ticari yazılımın zaten özgür sürümleri mevcut” diye belirtmiştir.[10]
Bölümlendirme NTFS bölümleri sorun yaratmadan genişletmek mümkün. Bölümlendirme için üçüncü parti gelişmiş yazılımlar da mevcut. Bazu dosya dizgeleri veri kaybetmeden yeniden boyutlandırmayı destekliyor. Tüm Linux dağtımlarında fdisk veya gparted gibi disk bölümlendirme yazılımları var.
Dosya dizgeleri NTFS, FATISO 9660, Universal Disk Format vb. ext2, ext3, ext4, ReiserFS, FAT, ISO 9660, Universal Disk Format, Network File System, NTFS, JFS, XFS vb.
Önyükleyici Birden fazla işletim dizgesini yükleyebilir Birden fazla işletim dizgesini yükleyebilir.

Erişilebilirlik ve kullanılabilirlik [değiştir]

2003 yılında Relevantive AG Linux’un masaüstünde kullanılabilrliği Windows XP’ye neredeyse eşittir demiştir.[11]

Windows Linux Notlar
Kullanıcı odaklılık Genelde tutarlıdır. Grafik tasarımın niteliği dağıtımlarda ve masaüstü ortamlarında değişiklik gösterir.
Sürümler arası tutarlılık Sürümler arasında kullanıcının yazılımla etkileşimi genelde tutarlıdır. Genelde tutarlıdır fakat yazılımlar kullanıcı tarafından büyük oranda değiştirilebilir.
Uygulamalar arası tutarlılık Tüm Microsoft uygulamaları GKA için aynı yönergeleri izler. KDE ve GNOME programları birbiriyle uyumludur.
Customization genişlet genişlet
Erişilebilirlik Windows ve Linux’ün ikisi de erişilebilirlik seçenekleri sunar,[12] such as high contrast displays and larger text/icon size, text to speech and magnifiers. However, Windows is limited to one language by default, whereas most Linux distributions come with many languages and several dialects.

Kararlılık [değiştir]

Windows Linux Notlar
Genel kararlılık NT tabanlı Windows sürümleri teknik olarak eski sürümlerden (95, 98, ME) daha kararlı Çekirdek teknik olarak Unix’in kararlılığını modüler mimariden dolayı miras almıştır. Pencere yöneticilerinin kararlılığı değişkendir fakat genelde kararlıdırlar.
Aygıt sürücüsü kararlılığı Aygıt sürücleri ya Microsoft tarafından sağlanır ya da donanım üreticileri sağlar. Aygıt sürücülerinin Linux’ta çalışması tersine mühendislik yöntemiyle sağlanır. Intel ve HP gibi bazı üreticiler özgür sürücüler üretiyorlar.
Açılış ve kapanış Sürücü güncellemesi ve dizge güncellemesi sonrası yeniden başlatmak gerekir Sadece çekirdek sürücü modülleri değiştirilecekse yeniden başlatmak gerekir.
Geri yükleme Programlar CTRL+SHIFT+ESC veya CTRL+ALT+DEL ile sonlandırılabilir. KDE uygulamaları CTRL+ALT+ESC veya KSystemGuard ile kapatılır.
Unrecoverable errors genişlet genişlet
Donanım soyutlama katmanı Windows NT4, 2000 ve sonrası sürümlerde mevcut. Windows 95, 98’de bulunmuyor. Pek çok Linux dağıtımında mevcut

Performans [değiştir]

Windows Linux
Process Scheduling NT-based versions of Windows use a CPU scheduler based on a multilevel feedback queue, with 32 priority levels defined. The kernel may change the priority level of a thread depending on its I/O and CPU usage and whether it is interactive (i.e. accepts and responds to input from humans), raising the priority of interactive and I/O bounded processes and lowering that of CPU bound processes, to increase the responsiveness of interactive applications.[13]The scheduler was modified in Windows Vista to use the cycle counter register of modern processors to keep track of exactly how many CPU cycles a thread has executed, rather than just using an interval-timer interrupt routine.[14] Linux kernel 2.6 once used a scheduling algorithm favoring interactive processes. Here “interactive” is defined as a process that has short bursts of CPU usage rather than long ones. It is said that a process without root privilege can take advantage of this to monopolize the CPU,[15] when the CPU time accounting precision is low. However, Completely Fair Scheduler, addresses this problem.
Uzman Bu section of this table gelişebilmesi için konuda uzman kişilere gereksinim duyulmaktadır.
Ayrıntılar için maddenin tartışma sayfasına lütfen bakınız.
Konu hakkında uzman birini bulmaya yardımcı olarak ya da maddeye gerekli bilgileri ekleyerek Vikipedi’ye katkıda bulunabilirsiniz.
Memory Management/ Disk Paging Windows NT and its variants employ a dynamically allocated pagefile for memory management. A pagefile is allocated on disk, for less frequently accessed objects in memory, leaving more RAM available to actively used objects. This scheme suffers from slow-downs due to disk fragmentation, which hampers the speed at which the objects can be brought back into memory when they are needed. Windows can be configured to place the pagefile on a separate partition; doing this negates the disk-fragmentation issues, but introduces an I/O slowdown due to the seek time involved in switching back and forth between the two partitions.[16] However, the main reason this is not done by default is that, if the pagefile is on a separate partition, then Windows cannot create a memory dump in the event of a Stop Error.[17] The ideal solution performance-wise is to have the pagefile on a separate hard drive to the primary one, which eliminates both defragmentation and I/O issues. Most hard drive installations of Linux utilize a “swap partition”, where the disk space allocated for paging is separate from general data, and is used strictly for paging operations. This reduces slowdown due to disk fragmentation from general use. As with Windows, for best performance the swap partition should be placed on a hard drive separate from the primary one.
Corrections Needed *Note – Vista no longer over utilizes pagefile as previous versions of NT, and can run without one. Also the pagefile on NT is not guaranteed to become fragmented, as the pagefile may or may not grow, can be set to a static size, and XP and Vista both have the ability to defrag the pagefile if it has dynamically allocated more space causing fragmentation. Even in major pagefile growth NT attempts to allocate contiguous space so this presents a situation where you have relatively few fragments in the pagefile. Having the pagefile on a separate physical hard drive than the OS will offer better performance, but moving the pagefile to a separate partition on the same physical hard drive is not recommended. Just creating a separate partition on the same hard drive will often create the partition in an area that the hard drive has lower read/write speed due to the design of hard drive varying in performance based on data location. *Note – Many newer hard drives do not allocate partitions in contiguous regions, so even a separate partition can be fragmented on drive provisioning. Also see note to the left, as partition location on the hard drive can reduce performance if put in a lower speed position.

Şablon:Clarify me

Destek [değiştir]

Windows Linux Notlar
Topluluk desteği MSDN gibi topluluk siteleri var. Destek genelde ileri kullanıcılar ve geliştiriciler tarafından internette sağlanıyor.
Telefon desteği Microsoft veya OEM tarafından Red Hat, Canonical, Novell gibi büyük dağtımcılar telefon desteği sağlyor.
Belgelendirme Geniş bir belgelendirme internette ve kitaplarda mevcut. Belgeler genelde internette SSS veya viki sayfalarında.
Alıştırma Pek çok BT kurslarında Windows öğretiliyor. Linux genelde üniversitelerde bilgisayar derslerinde öğretiliyor. Bazı Linux sertifikaları da büyük dağıtımcılar tarafından veriliyor.
Üçüncü parti belgelendirme Windows’un pazar payı fazla olduğundan pek çok üretici programlarının Windows’a özel kurulum ve kullanım belgelerini sağlıyor. Linux için olmayan programlar Linux ile ilgili bir belgelendirme sağlamıyorlar.

Programlar [değiştir]

Windows Linux Notlar
Binary Emulation, Alternative API Cygwin or Interix and its successor SUA may be used to compile programs dependent on Linux libraries, but neither can be used to run Linux binaries. Whether full ABI compatibility for open-source software is actually needed, however, is debatable. Linux distributions themselves are also typically unable to execute binaries compiled on any other distribution, or on a different version of the same distribution. Cedega, CrossOver, and Wine can be used to run some Windows programs on Linux with varying degrees of reliability. While these programs technically do not emulate Windows, and instead provide an alternate Windows API, the practical effect is the same. Some windows software may not run correctly since API implementation provided by these software packages is not complete. Wine and similar approaches often require less cpu power than Hardware emulation or Virtualization where whole Microsoft Windows operating system must be run. With binary emulation (or alternative API implementation) user is able to run software designed to run on different operating system or hardware platform.
Hardware emulation and Virtualization VMware, VirtualBox, Virtual PC, Virtual Server, Hyper-V (only available on 64-bit versions of Vista SP2, Windows 7, and Windows Server 2008), Parallels, QEMU on new hardware. VMware, VirtualBox, Xen, Parallels, Linux-VServer, OpenVZ, Win4Lin, KVM. VirtualBox and QEMU can be used to run Microsoft Windows as guest operating system. With virtualization you may run an operating system within another operating system.
Operating systems run as application Several linux distributions can be run inside windows as userland application using Cooperative Linux as kernel and Xming as X server. There exist user-friendly easy to install software packages based on this approach (Andlinux , Portable Ubuntu). Linux distribution installed in this way is binary compatible with other x86 linux distributions, only difference is special kernel modified to run on top of windows. User-mode Linux allows user to run Linux kernel as userland application. Andlinux is simplest way of running linux software on windows.
Paket yönetim dizgesi Windows programları özel bir kütüphane veya çekirdek sürümüne bağlı değildir. Kurulum için genelde Windows Installer kullanılır. Linux programları çekirdeğer ve kütüphanelere bağlıdır. Bağımlılıklar konusunu çözümlemek için dağıtımlarda paket yönetim dizgeleri kullanılır.
Yeni programlar eklemek Thousands of programs are available for download from many websites and for purchase on CD/DVD in retail shops.Programs must be downloaded (or purchased on CD/DVD) and installed individually. In addition to website downloads, thousands of programs are available from repositories maintained by each distribution and are generally considered “trusted” and require review before new additions will be accepted. Access to the repositories is usually without cost.The package manager automatically handles download and installation of selected packages, and automatically upgrades or patches software when a newer version appears in the repository. For some distributions, however, it’s normal not to update the applications released together with the distribution to new versions. In these cases, only security updates are provided.[18] Third-party software rarely (if ever) contains adware/spyware/viruses, and does not require as much discretion in that regard.
Güncellemeler Windows Update sadece Microsoft yazılımlarını günceller, diğer yazılımların kendi güncellemeleri aranmalıdır. Paket yöneticisi, paket yöneticisiyle kurulmuş tüm yazılımlar için güncellemeleri arar ve kurar.
Cross-platform (software)
 • A great many programs are written with Windows-specific frameworks due to its market dominance.
 • Source compatibility with some UNIX programs is done via POSIX subsystem (Windows NT and 2000), or Subsystem for UNIX applications (formerly Interix) (2000, XP, 2003, Vista).
 • Few programs are written with Linux-specific frameworks. Those that are usually have a Windows port.
 • Compatibility between Unix-like operating systems (such as BSD Unix, Solaris, and Mac OS X) through various standards, such as the POSIX thread standard.
 • Wine allows some Windows programs to run on Linux, including graphic-heavy games like “Elder Scrolls IV : Oblivion”, although sometimes with some glitches.
Some companies, such as Id software, make versions of their products to work on both Windows and Linux. These programs are generally not dependent on either framework. Instead, the installation is such that there is an “interpreter” layer and the actual program binary files. The interpreter layer runs on-the-fly to deliver the appropriate program experience to whichever platform is running. Using this method, software can be created independent of the platform, and only the interpreter layer needs to be configured for the OS.
Cross-platform (development)
 • Many Microsoft libraries have not been ported to other operating systems
 • Many of Microsoft’s frameworks can be replaced by counterparts in other operating systems
 • The GNU toolchain has been ported on Windows, as well as GTK, Qt and many other libraries.
 • Many projects already have Windows builds
Software that is written in cross-platform languages and frameworks are usually easily ported.
Cross-platform (hardware) Windows client and server OS comes both in x86 and x64 editions. ARM, MIPS, x86-64, SuperH are the target platforms for Windows CE / Windows XP Embedded. PDAs are the target platform for Windows Mobile. i386, x86-64, PowerPC 32/64, SPARC, DEC Alpha, ARM, MIPS, PA-RISC, S390, IA-64, SuperH and m68k, and many PDAs and embedded systems.
 • Historically, GNU began working on 68000 but always had a strong multiplatform vocation.[19]
 • The first version of Linux was developed for the i386.
Backwards Compatibility between releases Has historically been a very high priority.[20] However, exceptions do exist, even within Microsoft’s own applications (particularly with respect to Windows Vista).[21] Programs that use Linux Standard Base functions will work for at least six years on any LSB-compliant distribution.[22] Non-LSB frameworks and libraries have other compatibility policies This refers to the backwards compatibility of the operating system between releases.
Tümleşik geliştirme ortamı ve Derleyiciler Several commercial IDEs for sale, such as Microsoft’s Visual Studio. Multiple free IDEs and compilers, including the GNU Compiler Collection, Eclipse, NetBeans, Pelles C, lcc32, Borland C++, Visual Studio Express (Visual C++, C#, and VB.NET compilers), .NET compilers freely included in .NET Framework, Sharpdevelop, Free Pascal Several commercial IDEs and compilers for sale such as PGI, Intel, and Absoft’s Fortran compilers.[23][24] Multiple free IDEs and compilers, the most common of which are often included in distributions;[25] including the GNU Compiler Collection, Eclipse, NetBeans, Mono, MonoDevelop, Geany, Anjuta, KDevelop, Free Pascal, OpenLDev, Codeblocks

Oyun [değiştir]

Windows’u çekici yapan belki de en önemli özellik oyunların sayısının fazlalığıdır. Pek çok önemli oyunun genelde ilk Windows sürümü çıkar. Bazı Windows oyunları Linux’ta Wine aracılığı ile oynanabilir. Hatta Wine ile Linux’ta oynanan bazı oyunlar Windows’tan daha verimli çalışmaktadır.[26]

Linux için tasarlanmış pek çok açık kaynak kodlu oyun vardır ancak çoğu küçük ölçeklidir.

Güvenlik [değiştir]

Windows Linux Notlar
Malware Kaspersky Lab’a göre Windows için 11.000’den fazla malware programı keşfedildi.[27] 800 kadar Linux malware’i keşfedildi.
Açık ve kapalı “Trustworthy Computing Security Development Lifecycle” nedeniyle daha güvenli olduğunu iddia eder. Fakat kapalı kaynak kodlu olduğu için sadece Windows çalışanları kodu görebilir ve hataları düzeltebilir. Açık kaynak kodlu olduğu için pek çok insan tarafından gözden geçirilir. Bu yüzden programlama bilen herkes hataları düzeltebilir.
Kullanıcı hesapları In Windows Vista, all logged-in sessions (even for those of “administrator” users) run with standard user permissions, preventing malicious programs from gaining total control of the system. Processes that require administrator privileges can be run using the User Account Control framework. For standard users, this presents a credentials dialogue (example) that requires the password of a member of the administrators group (who are listed). For users who are already logged in an administrator, only confirmation (example) is necessary. The first user account created during the setup process is automatically a member of the administrators group. The majority of users did not change to an account type with fewer rights, meaning that, in Windows versions prior to the introduction of UAC, malicious programs would have full control over the system. Users typically run as limited accounts, having created both administrator (commonly called “superuser” and named “root”, has UID 0) and at least one user account during install, preventing malicious programs from gaining total control of the system. Note that the user “root” is not the same thing as the root level of the filesystem, indicated by “/” alone. In most Linux distributions, there are commands (su, sudo) that will temporarily grant root/administrator privileges to processes that need it. In practice, the sudo command is generally far less of an annoyance, leading to its use over su in distributions like Ubuntu, in spite of the additional security risk. In addition, a user can log into the PC as the “root” or temporarily become root with su (normal console logout returns the user to normal permissions). No elevated permissions are needed for anything when logged in as root. In practice, this can be very dangerous, as a simple typo error at the command line can wipe a hard drive clean or clear the contents of system RAM. Unlike Vista’s UAC, a privileged process has complete, unrestricted access to the system. For graphical programs containing thousands of lines of code, this creates a larger opportunity for something to go wrong. New frameworks such as PolicyKit seek to rectify this problem by splitting the privileged program into two parts: A light daemon program with the privileges necessary to carry out the task and the GUI front-end that uses PolicyKit to communicate with the daemon. However, as of Feb. 2009, PolicyKit is not in widespread use. Other frameworks such as AppArmor and SELinux ensure that a program can only carry out specific tasks (for example, a web server is not allowed to change critical system files).

Windows NT tabanlı Windows’lar ve Linux’lar dosya izinlerini destekler, fakat Windows’un orjinal dosya sistemi FAT dosya izinlerini desteklemez. FAT kullanan Windows ME, Windows 98, Windows 95 ve önceki sürümler bu yüzden dosya izinlerini desteklemez.

VLSI endüstrisi [değiştir]

VLSI (Very Large Scale Integration) endüstrisi Linux kullanır. Şirketlerin sunucularında Solaris/Linux yüklüdür. Pek çok VLSI aracı Linux için tasarlanmıştır ve Windows sürümü yoktur.

Yerelleştirme [değiştir]

Linux’u çeşitli dillerde kurmak ve kullanmak ve diller arası geçiş yapmak kolaydır. Windows’ta yerelleştirme işletim sisteminin ayrı ayrı kurulumlarıyla sağlanabilir. Windows platformundaki pek çok uygulamanın çoklu dil desteği yoktur.

Dış bağlantılar [değiştir]

Kaynaklar [değiştir]

 1. ^ http://www.microsoft.com/windowsserver2003/howtobuy/licensing/pricing.mspx Microsoft Support cost
 2. ^ https://www.redhat.com/apps/commerce/
 3. ^ http://www.chattanoogan.com/articles/article_100752.asp
 4. ^ http://www.microsoft.com/windowsserver/facts/default.mspx
 5. ^ http://www.osor.eu/news/de-foreign-ministry-cost-of-open-source-desktop-maintenance-is-by-far-the-lowest
 6. ^ http://www.osor.eu/news/fr-gendarmerie-saves-millions-with-open-desktop-and-web-applications
 7. ^ http://marketshare.hitslink.com/report.aspx?qprid=8&qpmr=100&qpdt=1&qpct=3&qptimeframe=M&qpsp=123&qpnp=1
 8. ^ http://boycottnovell.com/wp-content/uploads/2009/01/linux-heat-map.png
 9. ^ http://arsiv.ntvmsnbc.com/news/378962.asp
 10. ^ http://www.catb.org/~esr/halloween/halloween2.html]
 11. ^http://www.linux-usability.de/download/linux_usability_report_en.pdf
 12. ^ Microsoft Accessibility, KDE Accessibility, GNOME Accessibility
 13. ^ Windows NT Kernel Thread Scheduling
 14. ^ Inside the Windows Vista Kernel: Part 1, Microsoft Technet
 15. ^ Şablon:Cite web kullanımında hata: Parametreler url ve başlık tanımlanmalı.
 16. ^ XP Myths: Moving the paging file
 17. ^ How to configure paging files for optimization and recovery in Windows XP, Microsoft Help and Support
 18. ^ Şablon:Cite web kullanımında hata: Parametreler url ve başlık tanımlanmalı.
 19. ^ Compare “First steps” paragraph in http://www.gnu.org/gnu/thegnuproject.html
 20. ^ http://blogs.msdn.com/oldnewthing/archive/2003/10/15/55296.aspx Raymond Chen on Backward compatibility
 21. ^ Şablon hatası:başlık gerekiyor. For example, Windows Vista is not compatible with pre-2005 versions of MS SQL Server
 22. ^ Application Compatibility – The Linux Foundation
 23. ^ The Portland Group
 24. ^ Polyhedron Software | Home
 25. ^ Number of Debian Packages
 26. ^ http://wiki.winehq.org/BenchMark-0.9.5
 27. ^ http://www.internetnews.com/dev-news/article.php/3601946
[gizle]

g t d

Linux işletim dizgesi (sistem)

Genel Adoption · Linux ve Windows’un karşılaştırılması · Eleştiri · GNU Projesi · Geçmiş ·Özgür Yazılım Vakfı · Linux Vakfı · Çekirdek (portability) · Linus’s Law · GNU/Linux naming controversy · Tux ·GNU General Public License ·GNU paketleri Tux, the Linux mascot
Dağıtım Distribution (comparison) · Live CD · Live USB · Mini Linux · Package formats
Uygulamalar Masaüstü · Aygıtlar · Embedded · Oyun · LAMP · Thin client
Kişisel Jono Bacon · Alan Cox · Jon ‘Mad Dog’ Hall · Benjamin Mako Hill · Ari Lemmke · Andrew Morton · Ian Murdock · Hans Reiser · Scott James Remnant · Daniel Robbins · Mark Shuttleworth · Richard Stallman · Linus Torvalds · Theodore Ts’o · Patrick Volkerding · Matt Zimmerman · Miguel de Icaza
Basın ve Yayın Free Software Magazine · Linux.com · Linux Format · Linux Gazette · Linux Journal · Linux-Magazin · Linux Magazine · LWN.net · O3 Magazine · Phoronix · LugRadio · Linux Outlaws
Listeler Aygıtlar · Dağıtımlar · Çalışan CD’ler
Taşınabilir Access Linux Platform · Android · LiMo Foundation · LiMo Platform · Linux Phone Standards Forum · Mobilinux · Moblin project · Open Handset Alliance · Openmoko · palm webOS · Ubuntu Mobile
Diğer başlıklar Linux malware · Linux Kullanıcıları Öbeği · Linux Standard Base · Revolution OS · SCO and Linux · Tanenbaum–Torvalds debate

Linux ve Windows'un karşılaştırılması” için bir yorum

Yorumlar kapalı.