Oracle 10g Veritabanına APEX 3.1 Kurulumu

Oracle Application Express (APEX), neredeyse hiç kod yazmadan veritabanı merkezli web uygulamaları geliştirebileceğiniz bir uygulama. Özellikle yurt dışında, ofis içi uygulama geliştirmek için kullanılan APEX, Oracle 10g üzerine nasıl kurulur onu inceleyeceğiz.

APEX’i Oracle 10g’ye kurmak için bir web/uygualama sunucusuna ihtiyacımız var. Bunun için Application Server 10g kurabiliriz, ama ben bunun yerine Oracle 10g Companion CD ile birlikte gelen HTMLDB yazılımını kuracağım. HTMLDB, APEX’in önceki adıdır. Ben kurulumu Linux’a yapacağım ama hemen hemen aynı adımlarla aynı kurulumu Windows üzerinde de gerçekleştirebilirsiniz.

Oracle 10g Companion CD’yi bu adresten indirebilirsiniz:

http://www.oracle.com/technology/software/products/database/oracle10g/htdocs/10201linuxsoft.html

Kuruluma başlamadan önce, sistemde yapmamız gereken önemli bir işlem var. Companion CD ile gelen HTMLDB, web sunucusu olarak Apache 1.3 kullanıyor ve Apache’de libdb.so.2 kütüphanesine ihtiyaç duyuyor. Ne yazık ki bu kütüphane Oracle Enterprise Edition, RHEL ve CENTOS’da yok. Aslında güncel her hangi bir Linux dağıtımında bu kütüphanenin bulunması çok zor bunun sebebi bu kütüphanin artık 4.x’li versiyonlarının kullanılması. Neyseki Oracle (ve diğer Redhat türevleri) libdb.so.2 kütüphanesi ile uyumlu libgdb.so kütüphanesini ile geliyor. Bizim yapmamız gereken tek şey sisteme libdb.so.2 yerine elimizdeki libgdbm’yi kullanmasını söylemek.Bu yüzden bir symbolik link oluşturuyoruz:

# ln -s /usr/lib/libgdbm.so.2.0.0   /usr/lib/libdb.so.2

Bu işlemden sonra Oracle 10gR2 Companion CD’sini yerleştirip kuruluma başlıyoruz.

 

Next ile bir sonraki adıma geçip, Oracle HTML DB’yi kuracağımızı söylüyor ve tekrar NEXT ile bir sonraki adıma geçiyoruz:

Hem HTML DB hem de HTTP Server’ın kurulmasını istediğimizden ilk seçeneği işaretleyip NEXT ile bir sonraki ekrana geçiyoruz:

Önceden veritabanı kurduğumuz dizine web sunucuyu kuramıyoruz, bu yüzden HTTP Server için faklı bir kurulum dizini seçiyoruz. Bundan sonraki ekranda kurulum için sistemi kontrol ediliyor, sorun yoksa NEXT ile veritabanı ayarlarını verdiğimiz bir sonraki adıma geçiyoruz:

Burada HTML DB’nin kullanacağı veritabanı bilgisini giriyoruz. Oracle Kurulum Aracı, zaten sistemde var olan veritabanını bulup gerekli bilgileri otomatik olarak dolduracaktır. Bizim yapmamız gereken veritabanının SYS şifresini ve HTML DB’de yönetici kullanıcı olan “admin” kullanıcısının şifresini girmek. NEXT’e bastığımızda sistem veritabanına bağlanmaya çalışacak, bağlantı kurabilirse bir sonraki adıma geçecektir. Bundan sonraki adımları her hangi bir ayar yapmadan NEXT düğmesine basarak geçiyoruz.

Kopyalama sonrasında “root” olarak çalıştırmamız geken script’e sıra geliyor. Bir terminal ekranı açıp root kullanıcısına geçiyor ve verilen scripti çalıştırıyoruz. Scriptin sorduklarını ENTER tuşuna basarak geçiyoruz, script sonlanınca kurulum ekranındaki NEXT’e basıp kurulumu bitiriyoruz:

Bu ekranda gördüğümüz adres HTTP Server’ımızın adresi. Bu adresi direk olarak yazdığımızda HTTP Server’ın karşılama ekranı geliyor. HTML DB’ye erişmek için adresin sonuna /pls/htmldb ekliyoruz:

http://hostname:port/pls/htmldb

Bu adres kullanıcıların sisteme giriş adresidir.

Artık elimize bir uygulama sunucusu ve HTMLDB 1.x sürümü var, bunu en son sürüm olan 3.1.2′ye yükselmeliyiz. APEX’in son sürümünü şu adresten indirebilirsiniz:

http://www.oracle.com/technology/products/database/application_express/download.html

Ben APEX’i /tmp dizinine indirip açıyorum ama siz istediğiniz yere indirip açabilirsiniz. Bu dizin, kurulum sonrasında silenebilir.

$ cd /tmp$ unzip apex_3.1.2.zip$ cd apex

APEX kurulumu için bir PL/SQL scripti çalıştıracağız bu yüzden SQLPLUS ile veritabanına bağlanıyorum:

$ sqlplus / as sysdba

APEX kurulumu için çalıştıracağımız script bizden 4 parametre bekliyor, 1. parametre APEX’in hangi tablespace’de metadata’sını tutacağını belirliyor, 2.’si APEX içinde oluşturulan workspace’lerin tutulacağı tablespace, 3.’sü temporary olarak kullanılacak tablespace, 4.ü parametre ise imajların yerleştirileceği klasör. Deneyim kazandıkça bu parametreler üzerinde değişiklik yapabilirsiniz, ben şimdilik en basit şekilde kuracağım:

SQL> @apexins SYSAUX SYSAUX TEMP /i/

Bu komut ile APEX kurulumunu daha doğrusu güncellemesini başlatmış oluyoruz. Bu işlem biraz uzun sürüyor. Kurduğumuz sistemin hızına göre bekleme süremiz değişecek ama bir kahve molası verebiliriz. Kurulum bitince SQLPLUS’da sonlanacak.<
br />
Kurulum sonrasında imaj ve jscript dosyalarında sorun olduğunu göreceksiniz, bunu düzeltmek için scripti çalıştırıyoruz:

SQL> @apxldimg.sql /tmp

Apex kurulumu HTMLDB’yi ilk yüklerken verdiğimiz admin şifresini değiştireceğinden yeniden şifre belirlemek için şu scripti çalıştırıyoruz:

SQL> @apxchpwd

Bu işlemlerden sonra sıra APEX’e admin olarak bağlanmaya geliyor:

http://hostname:port/pls/htmldb/htmldb_admin

Oracle’ın ücretsiz olarak sunduğ APEX ile ne kadar kolay uygulama geliştirildiğini görünce şaşıracaksınız. Oracle World conferasında APEX’in yüksek iş yükü olan ortamlarda bile çok başarıyla ve sorunsuz çalıştığına ilişkin sunumlar vardı. Bu yüzden Oracle ile ilgilenen herkesin APEX’e bir göz atmasını tavsiye ederim.

Alıntı : Gökhan Atıl tarafından yayınlandı