PHP ve JavaScript iç içe kullanmak

Javascript,  istemci tabanlı, oldukça kullanışlı bir script dili. Php ile yapamayacağımız bazı işlemlerde javascript kullanıyoruz. Ancak bazen javascript ile php arasında değişken veya bilgi alışverişinde bulunulmasını sağlamamız gerekebiliyor. İkisi arasında ortak değişken kullanımı normalde imkansız. Yani bir php değişkenini bir javascript değişkeniymiş gibi kullanmanıza imkan olmadığı gibi tersi de imkansız.

Ancak dolaylı yollarla bunu sağlamamız mümkün. İlk önce daha basit olduğu için javascripte phpden veri aktarmanın yolunu bir kod örneği üzerinde görelim :
<script language="javascript">
alert("<?php echo $phpdegiskeni; ?>");
</script>

Yalnız yukarıdaki örnekte, scriptin bir php sayfası tarafından oluşturulduğuna dikkat edelim.

Şimdi gelelim asıl sorunumuza. Javascriptten phpye veri aktarma sorununa yani. Bunu ajax ile gerçekleştirmek mümkün. Ancak sırf bir değişkeni aktarmak için ikide bir ajaxı devreye sokmak pek mantıklı değil. Bunun yerine javascriptin navigate metodundan yararlanacağız ve phpnin get metoduyla javascriptten veri almasını sağlayacağız. ( Navigete firefoxta çalışmadı, navigate metodunu kullanmak yerine location’ı değiştirebilirsiniz. ) Bunu yine kısa ve basit bir örnek üzerinde görelim :
<script language="javascript">
var javascriptdegiskeni = "Ben, javascript değişkeni içindeki veriyim.";
window.location = "verial.php?veri=" + javascriptdegiskeni;
</script>

verial.php dosyasında bulunması gereken kod :
<?php
if (isset($_GET['veri'])){
echo $_GET['veri'];
}
?>

isset fonksiyonu ile böyle bir verinin gelip gelmediğini kontrol ettik. Böylece isterseniz her iki kodu da aynı sayfa içinde yazabilirsiniz. Bu yöntem bazen çok kullanışlı olabiliyor, bu sadece küçük bir örnek…