Teknolojik Çözüm Partnerinizi Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz ?

Teknoloji partnerinizi seçerken nelere dikkat etmelisiniz ?(Web Sitesi Örneği)

Hizmete dayalı işlerde kalite fiyat ilişkisini yakalamak her zaman zordur. Başkasının önemli miktarda para istediği bir iş için diğeri piyasanın çok altında bir para talep edebilir. Eder, etmesine de, acaba işi başarabilir mi? Ya da gelecek sonuçtan memnun kalacak mısınız?

İngilizlerin meşhur atasözünde olduğu gibi ucuz mal alabilmek için zengin olmak gerekir.
Internet de sonuçta bir hizmet olduğuna göre ödenen ücretin karşılığında alınan hizmetin değerlendirilebilmesi için bir takım objektif kriterler geliştirilmesinde yarar vardır. Kısacası, Internetle ilgili hizmetler alacağınız kuruluşlar arasında iyiyi kötüden nasıl ayırabilirsiniz?

1- Sonuca mı, yoksa teknolojinin büyüleyiciliğine mi odaklı?

Web ortamı geliştikçe teknolojisi de gelişmekte, ilerlemekte, ama en önemlisi sürekli değişmektedir. Bugün için mükemmel gözüken bir teknoloji ertesi gün demode olabilmektedir. Teknoloji hiç durmayacak, bu bir gerçek, bunu kabullenmek gerekir. Pekiyi, ama teknoloji niçin gerekli?

Teknoloji bir amaç mı, yoksa araç mı? Teknoloji hiç tartışmasız bir araç. Amaca varmak için kullanacağınız bir araç ve araç hiçbir zaman amaç haline getirilmemeli.

İş piyasasında bulunmanızın nedeni, para kazanmak. Bunun için de minimum yatırım, maksimum kazanç ana prensip olmalı. Yani satışınızı arttıracak, size yeni müşteriler kazandıracak bir teknolojiye evet, net getiriye evet, ama çizgiyi çektiğinizde buna hiç gerek yokmuş dedirtecek yatırıma hayır.

Yani web konusunda işbirliği yaptığınız teknoloji partneri sizin hedeflerinize odaklanmalı, teknolojinin büyüleyiciliğine değil.

2- Yaklaşım nedir?

Piyasada çok yetenekli ve hazırladığı Web tasarımı büyük ilgi uyandıran tasarımcılar çalışmakta. Ancak acaba bu pazarlama için yeterli mi? Grafikeriniz mükemmel tasarımlar yapabilir, ödül alabilir, öte yandan hazırladığı animasyon o derece büyük yer kaplar ki, bir çok kullanıcı animasyonun yüklenmesi çok uzun sürdüğü için sayfanıza girmekten bile vazgeçebilir.

3- İşinizi tanıyor mu?

Herkesin her sektörü tanımasını bekleyemezsiniz. Ancak önemli olan partnerinizin bu konuda çaba sarf etmesi. Çalıştığınız partnerin size satışınızı etkileyen noktalar, yeni iş alanları, piyasanızı belirleyen faktörler konularında destek verebilmesi için bu hususlarda en azından fikir sahibi olması şart.

Verimli bir işbirliğinin anahtarı da bu olsa gerek. Size bir teklif sunmadan önce partnerinizin size sorabileceği soruların büyük kısmını zaten sormuş olması gerekir. İşiniz ile ilgili size soru yöneltmeyen, soru yöneltmekten de öte size ufuk açamayan bir partner size uzun vadede yararlı olamaz.

4- Referansları var mı?

En önemli referanssize teklif veren teknoloji partnerinizin kendi sitesi. Bugün artık nerede ise kendi sitesi olmayan kuruluş kalmadı, ama kalitesi, sizin üzerinizde bıraktığı izlenim.

Bunlar belirleyici olmalı. Bir de çokluktan da öte nitelik ön planda olmalı. Seri olarak az emekle çok sayfa üreten değil, çok emekle, az sayıda, ama kaliteli sayfalar üreten firmaları tercih edebilirsiniz.

5- Yan sektörlerle ilişkili mi?

Sayfayı tasarlamak kadar bu sayfayı görüleceği, yani hit alacağı bir yere yerleştirmek de önemli. Hangi site, nerelerden hit alır veya nerelere hiper-bağ verilmeli?

Bu detaylar ile ilgilenecek zamanınız olmayabilir, zaten bir partner ile çalışmanızın amacı da bu. Size bu gibi konularda veya ihtiyaç duyacağınız destek programlarının hazırlanmasında yardımcı olabilecek bir partner seçmeniz şart. Sayfanıza koyduğunuz anket formunun tasarımı kadar, bu alana girilen bilgileri işleyecek programı yazacak programcı da önemli. İşte teknoloji partneriniz size bu gibi konularda da gereken desteği en kısa sürede sağlayabilmeli.

6- Pazarlama, yayıncılık ve halkla ilişkiler konusunda tecrübeli mi?

Web tasarım da aslında yeni bir pazarlama anlayışından başka bir şey değil. Bu nedenle çalışacağınız teknoloji partnerinin yayıncılık, satış ve halkla ilişkiler konusunda da bilgi ve beceri sahibi olması gerekli. Sadece bilgisayar programlarını iyi bilen bir mühendis işini tekniği açısından iyi sonuç sağlayabilir, ama amaca yönelik olarak yetersiz kalabilir.

Amaç satışı arttırmak olduğuna göre, teknoloji partnerinizden bu konuda bütüncül bir çözüm bekleyebilmelisiniz.

Bütüncül çözüm satış, pazarlama, halkla ilişkiler ve tabii ki web sitenizin bir bütünlük içerisinde ele alınması demek ve bu konudaki çağdaş yaklaşımın da özeti, hatta ta kendisi.

7- Site tanıtımın da size destek verebiliyor mu?

Daha birkaç sene öncesine kadar web sitesini hazırlamak yetiyordu. Nasılsa birilerinin haberi olur yaklaşımı yeterli olabiliyordu. Şimdi artık yetmiyor.

Web sayfanızı tanıtmak nerede ise onu hazırlamak kadar önemli hale geldi. Bu nedenle de sitenizi hazırlayan partnerin bu siteyi tanıtmak konusunda da çaba sarf etmesi gerekiyor.

Bu anlamda alacağınız teklifte mutlaka sitenin tanıtımının nasıl yapılacağına da yer verilmeli. Tahmini bir hesapla 100.000 i aşkın arama motoru bulunduğunu ve bu motorlara kayıtlı olmayan bir sitenin hiçbir anlam ifade etmediğini düşünürseniz, sitenin tanıtımının ve bu konuda gösterilecek çabanın ne kadar önemli olduğu ortaya çıkar.

8- Güncelleme için size destek verecek mi?

Sitenin hazırlanması oldukça yorucudur, ama sonuç itibarı ile biter. Bittikten sonra da işin esas kısmı, yani güncelleme başlar.

Birkaç ay öncesinin güncelliğini yitirmiş bilgilerini gören İnternet kullanıcısı size asla affetmez ve çök kötü cezalandırır. Oysa her girdiğinde yeni bilgiler edinen bir ziyaretçi devamlı olarak sitenizle ilgilenir ve sitenize hit kazandırır. Bu anlamda Macromedia nın sonuç itibarı ile kendi ürünlerini tanıttığı sitesinin en çok hit alan 20 site arasına girebilmesi güncellemenin önemini ortaya koyan en büyük kanıtlardan birisidir.

Fiyat değerlendirmesi ile ilgili olarak size en ucuz hazırlama maliyetini veren değil, uzun vadede en uygun güncelleme maliyetini veren firma ile çalışmanızda yarar vardır. Sonuç itibarı ile hazırlama ücretini bir kez ödersiniz, ama güncelleme ücreti defalarca ödenecektir.

9- Projenin başında sitenizin maketini hazırlayacak mı?

Mimarlar bir teklif sunarken mutlaka maketini de birlikte sunarlar. Bunun nedeni müşterinin kafasında net bir görüntü oluşturabilmektir.

Web tasarımı gibi pahalı bir yatırıma girişirken aynı hizmeti beklemek sizin de hakkınız. Bu maket elbette kağıt üzerinde olacaktır, ama en azından size sahip olduğunuz fikirlerin nasıl uygulamaya konacağı konusunda bir fikir verebilecektir.

10- Siteniz özel bir görünüme sahip mi?

Tasarım her zaman için zordur. Yatırım, ama daha da önemlisi insan gücüne yatırım gerektirir. Ancak makine konusunda yatırım yaparken en iyisini alma eğilimi gösteren firmalar insana yatırım alanında birden cimrileşirler.

Bunun sonucu olarak da hazırlanan web sayfaları daha önceki broşür veya katalogların elektronik ortama aktarılmış halidir.

Web tasarımının kendine özgü nitelikleri vardır ve ayrı bir tasarım anlayışı gerektirir. Kurumsal kimliğin web ortamına aktarılması özel bir çaba ile sağlanabilir ve bunu sağlayabilen firma sayısı da fazla değildir.

Çağdaş anlamda profesyonel İnternet hizmeti veren P.I.S. şirketlerinin sunduğu hizmetin önemi bu noktada devreye girer ve anlam kazanır.

11- Siteniz hemen hazır olur mu?

Hayır olmaz. İyi bir sonucun alınması da zaman alır. Birkaç günde hazırlanan web sitesi kötü bir sitedir. Programlar adam-yıl hesabı üzerinden değerlendirilir, yani aynı projede kaç kişinin ne kadar süre ile çalıştığının toplamı esas alınır. İyi bir web sitesi ise birkaç adam-aylık bir süreçtir. Fikirler, tasarım ve program zaman içerisinde gelişir, olgunlaşır.